Kişisel gelişim Nedir? Kişisel gelişim Ne demek? – Bilgi Anahtari

Kişisel gelişim nedir?

Kişisel gelişim birey olarak insanın yaşamından ölümüne kadar kendini geliştirmesidir. Kişisel gelişim nasıl oluyor peki; İnsaoğlu her gün televizyon, gazete, internet, okudukları kitaplar ve okullarda görmüş olduğu dersler sayesinde yeni bilgiler öğrenerek kendini geliştirmektedir. İşte bu kişisel gelişim'dir. İnsan kendi ilgi alanını bularak bu yönde kendisini geliştirebilmektedir.

Kişisel gelişimin faydaları nelerdir?

Kişisel gelişim bireyi çok yönlü geliştirmeyi amaçlar.İnsanı sosyal hayatında iş hayatında ,özel hayatında etkili, verimli, güçlü kılarak hayatına yön vermeyi amaçlar. Kişi bunu ancak farklı öğrenmeler gerçekleştirerek yapar. Bu öğrenmeler arasında ilşki kurduğu takdirde yaratıcı düşünme becerisi kazanabilir. İşte kişisel gelişim ile bu amaçlanarak, kişi bu potansiyel ve ilişkileri güçlendirip geliştirerek yapılandırmaktadır.

Kişisel gelişim ile nitelikleri gelişen kişi, artık çevresiyle olan etkileşim ve iletişimde daha gelişken hale gelir. Artık sosyal yaşamında daha etkili, verimli ve mutlu bir kişi olur. Buna fayda yada yatırım da diyebiliriz.Çünkü insan sosyal bir varlık olduğundan çevresini etkileyebilir veya çevresinden etkilenebilir.

Nlp nedir?

İçsel değişim teknolojisi olarak başlayan nlp zamanla kişisel gelişimin tüm alanlarını kapsayan bir hale gelerek kişisel gelişimin yeni bir versiyonu olarak görülmeye başlanan bir teknolojidir.

Kişisel gelişimin fonksiyonel esasları nelerdir?

1- Düşünce

2- Beyin

3- Bilinç, bilinçaltı

4- Dil

5- Arzu

6- İnanç

7- Hayal gücü

8- Amaç hedef

9- Özgüven

10- İlişkiler

11- Fizyoloji

12- Uyum

13- Tavır, tutum

14- Davranış

15- Motivasyon

16- Değişim

17- Alışkanlıklar

18- Olumlu düşünce

19- Dönüşüm

20- Değerler

21- İlkeler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.