Kırağılaşma Nedir? Kırağılaşma Ne demek? – Bilgi Anahtari

Kırağılaşma nedir?

Anne ve Babamızdan hep duymuşuzdur yada sabahları okula, işe giderken araçların üzerindeki kar'a benzeyen buz kristallerini farketmiş ve merak etmişizdir. Kırağılaşma basitçe Havadaki su buharının doğrudan katıya dönüşmesidir. Aşağıdağa açıkladığımız süblümleşmenin tersi kırağılaşma olarak bilinmektedir. Süblümleşmenin tersine, molekülün buhar halden katı hale geçmesine kırağılaşma denir. Bir maddenin gaz halden katı hale geçmesi için dışarıya ısı vermesi gerekir. Kırağılaşmanın diğer adıda kristalleşmedir.

Kırağılaşmanın bir örneği ise, donma sıcaklığı altındaki havada, su buharının öncelikle sıvı hale gelmeden doğrudan buz haline geçmesi işlemidir. Kar ve don bulutlarda böyle oluşur. Fiziksel Kırağılaşmanın bir diğer örneği de fiziksel buhar kırağılaşmasının yapay işlemidir. Çeşitli malzemelerin ince filmlerini çeşitli yüzeylerde biriktirmekte kullanılır.

Süblümleşme

Moleküller arası kuvvetlerin daha büyük olduğu katılar, sıvılar ölçüsünde olmasa da buhar oluşturabilirler. Moleküllerin katı halden doğrudan buhar haline geçmesine süblümleşme denir.

Kırağılaşma örneği

Kırağılaşma görülmüş bir bitki

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.