Kifoz Nedir? Kifoz Ne demek? – Bilgi Anahtari

Kifoz nedir?

Kifoz, sırtın üst kısmının (torasik omurga) ileriye doğru yuvarlaklaşmasıdır.

Yuvarlanmanın bir ölçüde olması normaldir, ancak “kifoz” terimi genellikle 40 ila 45 dereceden daha fazla olan, abartılı bir yuvarlanmayı ifade eder. Bu şekil bozukluğuna yuvarlak sırt veya kambur adı da verilir. Torasik, omurga kaburga kemiklerinize bağlanan, ortadaki 12 omurdan meydana gelir. Kifozda, omurganız normal görünebilir ya da sırtınızda kambur oluşabilir.

Kifoz, gelişim sorunlarının, omurga arteriti gibi dejeneratif hastalıkların, omurlarda sıkışmadan ötürü kırıkların olduğu kemik erimesinin veya omurgadaki travmanın sonucunda oluşabilir. Çocukları, ergenlik çağındakileri ve yetişkinleri etkileyebilir. Hafif kifoz vakaları az sayıda soruna neden olabilir. Ancak ağır vakalar, akciğerlerinizi, sinirlerinizi ve diğer dokularınız ile organlarınızı etkileyerek, ağrıya ve başka sorunlara neden olabilir. Kifoz tedavisi, kıvrıklığın nedenine ve etkilerine bağlıdır.

Tedaviler, fiziksel terapiden destek aletlerine, cerrahi müdahaleye kadar uzanabilir. Bir diğer tip yaşlılıkta ortaya çıkan osteoporoza bağlı kamburluktur. Osteoporozda kemikler zayıflar ve incelir. Her omurun diğeri üzerine baskısı sonucu ağırlığın fazla bindiği omur gövdesinin ön kısım yüksekliği azalır ve kamburluk oluşur. Yukarıda anlatılan fonksiyonel (veya gelişimsel) kamburluklara göre daha ciddi kamburluklar doğumsal veya hastalıklara bağlı gelişebilir.

Duruş bozukluğundan dolayı görülen kamburlukla kifoz karıştırılmamalıdır. Bazı insanlar doğru duruş yapmamalarından dolayı kambur gibi gözükebilirler. Bu kişilerin hastalardan farkı istedikleri zaman dik durabilirler. Duruş bozukluğunun pek çok sebebi olabileceği gibi genellikle spordan dolayı göğüs hacminin genişlemesi ile omurganın öne çekilmesi ve ya genç kızların göğüslerini gizleme isteğinden dolayı duruş bozukluğu olduğu düşünülür.

Duruş bozukluğu düzeltilmediği taktirde ileride kifoza neden olabilir. Sürekli eğri duran birinin omurgasındaki bazı bağlar kısalarak kambur yürümeye ve oturmaya başlayabilir bu ise zamanla kifozadönüşür. Duruş bozukluğunun düzeltilmesi zamanla oluşacak kifozu engelleyebilir. En sık görülen kifoz nedenlerinden biri Scheurmann hastalığıdır.

Gelişim ve ergenlik dönemlerinde ortaya çıkar. Erkeklerde daha sık görülür.  Fizik tedavi yöntemlerinde kullanılan egzersizlerle duruş bozukluğundan oluşan kifoz ve ya erken dönemdeki Scheurmann kifozu tedavi edilebilir. Kemik erimesine bağlı olarak oluşan hastalıkta yine fizik tedavi yöntemleriyle engellenebilir. Eğer eğim oranı çok fazla artmış ise cerrahi müdahale gerekir.

Postüral kifoz

Bu tür, temel olarak yetişkinlik döneminde görünür hale gelir. Postüral kifozun başlangıcı genellikle yavaştır. Kızlarda erkeklere oranla daha yaygındır. Kötü beden duruşu veya kambur durmak, omurgadaki kirişlerin esnemesine ve omurgadaki kemiklerin (omurların) anormal bir biçim almasına neden olabilir.

Postüral kifoza çoğu zaman omurganın alt kısmında (lumbar) aşırı derecede içbükey bir eğri (hiperlordoz) eşlik eder. Hiperlordoz, vücudun omurganın üst kısmındaki abartılı dışbükey eğriyi telafi etme yoludur.

Scheuermann kifozu

Postüral kifoz gibi, Scheuermann kifozu da, genellikle ergenlik döneminde, çoğu zaman kemiklerin hala büyümekte olduğu 10 ila 15 yaşları arasında ortaya çıkar. Scheuermann hastalığı olarak da adlandırılan bu hastalık, erkeklerde kızlara göre iki kat daha yaygındır. Hastalık başlangıcına genellikle hafif olan ağrı ve yorgunluk eşlik edebilir.

Öte yandan, postüral kifozun aksine, Scheuermann kifozu omurları deforme ederek, röntgen filmlerinde dikdörtgen yerine kama şeklinde görünmelerine neden olabilir. Durumdan etkilenen omurlarda, Schmorl düğümleri olarak bilinen başka bir bulgu da yer alabilir. Bu düğümler, omurlar arasındaki yastığın (disk), omurun altı ve üzerindeki kemik aracılığı ile baskı yapması sonucunda meydana gelir.

Scheuermann kifozunun nedeni bilinmemektedir, ancak genellikle aileden gelen bir vasıftır. Kifozun bu türünün bulunduğu bazı kişilerde, bir yandan diğer yana uzanan bir eğri oluşmasına yol açan bir omur deformitesi olan skolyoz da bulunur. Çocukluk çağında Scheuermann kifozuna yakalanan yetişkinler, yaşları ilerledikçe daha fazla ağrı yaşayabilirler.

İrsi kifoz

Ceninin gelişmesi esnasında omurga sütununda meydana gelen yanlış biçimlenme bazı bebeklerde kifoza neden olur. Çok sayıda omur bir arada kaynayabilir ya da kemikler gereken şekilde oluşmayabilir. Bu kifoz türü, çocuk büyüdükçe daha kötüye gidebilir. İrsi kifoz, travma ve enfeksiyondan sonra, vücudun alt kısmının felç olmasının (parapleji) en yaygın nedenidir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir