Kereviz Nedir? Kereviz Ne demek? – Bilgi Anahtari

Kereviz nedir?

Kökleri sebze olarak yenen kokulu bir bitkidir. Uzunluğu 20 ile 30 santim arasında değişir. Nemli ve verimli topraklarda iyi gelişir. Bol su ister. Yeşilken çok acı bir tadı vardır. Pişirilerek yenir. B vitamini, demir ve kireç bakımından zengindir. Geniş yaprakları ve uzun yaprak saplarıyle şişkin gövdesi yenen, kışlık bir sebze. Vatanı Güney Avrupa’dır. Kereviz, mutedil-serin, deniz havası alabilen rutubetli yerlerde, kumlu, humuslu topraklarda iyi yetişir. Soğukta donar. Fazla sıcakta kalitesini bozar. Kurakta yumru teşekkülü olmadığı gibi yaprakları gevrek ve lezzetli olmaz. Kısa sürede tohuma kalkar. Potaslı ve azotlu gübreyi sever.

Yaprak ve kök kerevizi olmak üzere iki çeşiti vardır. Yaprak kerevizi, kökü yumru bağlamayan, yaprak sapları uzun bir çeşittir. Kök kerevizi ise, yaprak sapları kısa, kökü yumruludur. Kereviz tohumla üretilir. Bölgeye göre mart-mayıs ayları arasında tohum tavalarına metre kareye 1-2 gr hesabıyla ekilir.Tohumun çimlenmesi geç olduğu için sulanmalıdır. Yaz içinde kuvvetlenen fideler kökleri zedelenmeden çıkarılır ve asıl yerlerine dikilir. Sonbaharda hasadı başlar. Kış boyu devam eder. Dekardan 2-4 ton mahsul alınabilir. Kullanıldığı yerler: Kerevizin hususi kokusu dolayısıyla yaprakları, turşu ve çorbalara konur. Besin değeri çok yüksek olmamakla beraber besleyicidir.

Kereviz pişirilerek yendiği gibi, olgunlaştıktan sonra çiğ olarak da yenilebilir. Ayrıca kerevizde B vitamini, demir ve kireç vardır. Kereviz unutkanlığı giderir, idrar söker, kan ve süt yapar, karaciğeri temizler.  Doğada bulunan birçok bitki, çeşitli özellikleri sayesinde kendilerini önemli bir konuma sürüklemektedir. Özellikle de sağlığa faydalı olan bitkiler, insanlar için oldukça değerlidir. İnsan sağlığına faydası olan bitkilerden biri de kerevizdir. Kereviz, bitki ailesi olarak maydanozgiller ailesine mensuptur.

Bu bitkinin, yaprakları ve de kökleri yiyecek olarak tüketilmektedir. Bu bitkinin boyu, 2 metreye kadar yükselebilmektedir. Çiçekleri ise, 3 mm çapa sahip, krem ile beyaz arasında bir renktedir. Kereviz bitkisinin çeşitli kısımlarından faydalanılmaktadır. Bu kısımlar bitkinin tohumları, kökü ve otudur. Bu bitkinin köklerinden yemek yapılmaktadır. Yaprakları ise salata yapımında kullanılmaktadır. Kereviz bitkisinin tohumları ise, şifa amacıyla kullanılmaktadır. Tohumları şifa amacıyla kullanmak için, bu tohumlardan eter yağı, çay ve doğal ilaç yapılmaktadır.

kereviz

Kereviz bitkisi, yetişme süresi olarak iki yıllık bir bitki olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bağlamda ilk yıl kereviz, uzun saplı ve rozet yapraklara sahiptir. İkinci yılda ise, bitkinin gövdesi şartlara göre 1 metreye kadar ulaşabilmektedir. Bu süre zarfında bitkinin üst kısımları çatallaşmaktadır. Alt bölgede bulunan ve de rozet şekle sahip yapraklar, bitkinin gövdesine yerleşmiş bir şekildedir. Bitkinin çiçekleri genellikle 3 mm çapa sahipken, bazen 6 mm çapa kadar da çıkabilmektedir. Bu çiçekler, şekil olarak kalp şekline benzemektedir. Kereviz bitkisi, ülkemizin hemen hemen her bölgesinde yetiştirilmektedir. Bu bitkinin anavatanına bakıldığında ise karşımıza Doğu Akdeniz ülkeleri gelmektedir. Kerevizin hasat zamanı, Mayıs ayından Ekim ayına kadar geçen süreç içerisinde yapılmaktadır. Ekimde yapılan kereviz hasadının ardından, elde edilen ürün yemek yapımında kullanılmaktadır. Tohumlar ise Ekimden Kasıma kadar toplanmaktadır.

Kereviz yemek ve salata yapımında kullanıldığı gibi, şifa amacıyla da bu bitkiden oldukça sık bir biçimde faydalanılmaktadır. Bu bitki, bünyesinde barındırmakta olduğu mineral tuzlar ve de vitaminler sayesinde şifa alanında oldukça değerli bir bitki haline bürünmektedir.Kerevizin şifa alanında en önemli özelliklerinden birisi, bu bitkinin idrar söktürücü özelliğidir. Kereviz, sağlık biliminde en fazla bu özelliğinden dolayı kullanılmaktadır. Tabi bu bitkinin şifa olarak tek özelliği bu değildir. Kereviz, uyarıcı özelliğe sahip bir bitkidir. Bu özellik de bu bitkiyi, dikkat eksikliği olan kişiler için oldukça önemli yapmaktadır.

Kereviz bitkisi, kan akışı için de oldukça önemlidir. Kana bazen yabancı ve de istenmeyen maddeler karışabilmektedir. Kereviz, kanda bulunan ve sağlık için olumsuz durumlar teşkil eden bu yabancı maddeleri, kandan temizleme özelliğine sahiptir. Gaz problemi olan kişiler için de kereviz oldukça önemli bir şifa kaynağıdır. Yine iştah problemi yaşayan kişiler, kereviz bitkisinden şifa amacıyla faydalanmalıdır. Çünkü kerevizin iştah açıcı bir özelliği bulunmaktadır. Yine bu bitki, sindirim sistemi açısından da oldukça değerli bir bitkidir. Bunun nedeni ise, kerevizin sindirimi kolaylaştırmasıdır.

Görüldüğü üzere, kerevizin sağlık alanında birçok olumlu etkisi bulunmaktadır. Kerevizden şifa olarak faydalanabilmek için, 1 su bardağı kaynamış suya, 1-2 tatlı kaşığı ezilmiş kereviz tohumu atılır. Ardından bu suyun 10 ile 15 dakika arasında demlenmesine izin verilir. Bu demlenmenin ardından bu su içilir. Günde 3 kez bu çayı hazırlamak ve içmek, kerevizin insan sağlığına olan katkılarından faydalanabilmek için yeterli düzeydedir. Şu unutulmamalıdır ki, kerevizin şifa etkisi en başta idrar yolları için geçerlidir.

Sözlükte “kereviz” ne demek?

1. Maydanozgillerden, kökleri ve yaprakları sebze olarak kullanılan kokulu bir bitki (apium graveolens).

Kereviz kelimesinin ingilizcesi

n. celery, celeriac
Köken: Farsça

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir