Kdp Nedir? Kdp Ne demek? – Bilgi Anahtari

KDP nedir?

KDP Kürdistan Demokrat Partisi 16 Ağustos 1946'da kurulan bir Kürt partisidir. KDP'nin kurucusu Molla Mustafa Barzani'dir. 1979'dan beri partiyi oglu Mesut Barzani yönetmektedir.

1939'da Şeyh Mahmut Berzenci'nin yardımcısı Refik Hilmi Süleymaniye'de Hêwi örgütünü kurmuştur. 1943'te Barzaniler Irak yönetimine karşı isyan etmiştir. Ancak İngilizlerin desteğini alan Irak ordusunun saldırıya geçip Barzanileri bastırmıştır.

Kasım 1945'te Mustafa Barzani 10 bin Barzani Aşireti mensuplarıyla birlikte İran'a sığınmıştır. İran'da KOMELA (Komelayi Jiyanaweyê Kurdistan)'nın Irak Kürdistan'ındaki kolu Rizgari örgütünü kurmuşlardır. Hêwi de kendini feshederek Rizgari'ye katılmıştır.

22 Ocak 1946'da İran'da Mahabad Cumhuriyeti kurulunca Irak-İran Kürtlerinin birlik düşüncesi güçlendirilmiş ve Rizgari ve diğer milliyetçi gruplarının da katılmasıyla 16 Ağustos 1946'da Kürdistan Demokrat Partisi-Irak kurulmuş ve genel sekreterliğine Mustafa Barzani seçilmiştir.

Günümüzde KDP Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin önemli partisidir. Ağırlıklı olarak Duhok kentinde etkillidir. 2005 Irak meclis seçimlerine Kürdistan Yurtseverler Birliği ile birlikte girmiş ve meclisde 53 milletvekili çıkarmışlardır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.