Katarakt Nedir? Katarakt Ne demek? – Bilgi Anahtari

Katarakt nedir?

Normalde saydam olan göz merceğinin kesifleşmesi (yoğunlaşması). Katarakt çoğunlukla yaşlı kimselerde görülür. 70 yaşın üzerindeki şahısların % 90’ında hafif veya ağır katarakt gelişmektedir. Nadiren de doğumda mevcuttur veya diğer hastalıkların mesela şeker hastalığının bir sonucu olarak gelişir. Aynı zamanda cam üfleyiciler, kaynak işçileri gibi güçlü ışığa sıklıkla maruz kalanlarda da bir meslek hastalığı olarak görülebilir.

Göz merceğinin yoğunlaşması görüntüyü bulanıklaştırır. Hastalık ilerledikçe iyi bir görüntü elde etmek için sıkça gözlük değiştirmek gerekir.

Hastalığın gelişmesini durdurmak mümkün değildir. Tek tedavisi göz merceğinin cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Ameliyattan sonra çıkarılan lensin (göz merceğinin) görevini yapması için ya 12-13 diyoptrilik gözlük kullanılır ki, bu cisimleri olduğundan çok büyük gösterir veya kontak lens tercih edilir. Son yıllarda bir üçüncü şık olarak da ameliyatla göz içine yerleştirilen sabit lens uygulanmaya başlanmış ve başarı sağlanmıştır (ön kamara ve arka kamera lensleri). (Bkz. Göz)

Sözlükte “katarakt” ne demek?

1. Göz merceğinin saydamlığını yitirip matlaşmasıyla oluşan göz hastalığı, aksu, akbasma, perde.

Katarakt kelimesinin ingilizcesi

[Katarakt (der) ] n. cataract, cascade, waterfall, downpour; clouding of the lens of the eye (Medical)
n. cataract
Köken: Fransızca

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.