Karot Nedir? Karot Ne demek? – Bilgi Anahtari

Karot nedir?

Karot aslında numune almak için kullanılan bir araçtır. Yurt dışında kullanılmaya başlanılan bu metod ülkemizde betona şekil verme işlemlerinde kullanılmış ve genel adına karot denilmiştir.

Karot’un sözlük anlamı Havuçtur. Basit havuç çıkarma aparatlarına benzeyen iş yapısı nedeni ile adına karot denilmiştir. Bütün yapılarda ihtiyaç olan karot bir beton delme işlemidir.
Pürüzsüz bir delme işlemi gerçekleştirmek için karot kullanımı alternatifsizdir.

İnşaat sektörüne getirdiği yeniliklerden biri olan karot makineleri profesyonel olarak beton delme işlemini gerçekleştirdiği için günümüzde inşaat sektörünün vazgeçilmez bir parçası olmuştur.
Karot makineleri betonu delme yöntemiyle numune alınarak beton testi yaptırmak için kullanılabilmektedir.

İnşaası devam eden veya tamamlanmış olan binalarda yaygın olarak kullanılan makinelerden birisi karottur. Kullanılacak olan bu makineyi kullanan kişiye karotçu denir. Karotçu'lar beton delme veya beton kesme işlemlerinde uzmanlaşmış kişilerdir. Karot ile beton delme, beton kesme gibi işlemler genellikle binaların gider geçişleri, havalandırma sistemleri, binaya eklenecek olan kablo geçiş hattı, veya yapı üzerinde unutulan ve sonradan yapılması gereken delme işlemleri için gerekli bir unsurdur.

karot

Bina üzerindeki ihtiyaçları karşılamakla birlikte karot ile beton delme ve beton kesme işlemleri, deprem sigortasının zorunlu hale gelmesinden dolayı binalarda yapılacak olan dayanıklılık testleri sırasında da kullanılmaktadır. Binanın dayanıklılığının test edileceği bölgeden bir parça alınmak istendiğinde bu bölge karot makinesi ile karotçu tarafından yapıya zarar vermeden farklı boyutlardaki uçları kullanarak delme işlemi yapılmaktadır.

Delme veya kesme işleminin uzman bir karotçu tarafından yapılması, işin kaliteli olmasını sağladığı gibi yapının zarar görmemesini ve zamanında iş teslimi gibi avantajları beraberinde getirmektedir. Web sitemizde bulunan içerikleri okuyup yapılan işlem hakkında bilgi sahibi olmanız, yaptıracağınız her türlü işlem için içinizin rahat olmasını ve güvenle iş vermenizi sağlayacaktır.

Gerek iş, gerek yaşam ortamınız için gerekli olan her türlü beton delme vebeton kesme işlemleri için bizlere sitemiz aracılığıyla dilediğiniz vakit ulaşabilir, ihtiyaçlarınızı tarafımıza iletebilirsiniz. Firmamız bünyesinde çalışmakta olan genç, dinamik ve deneyimli personellerimiz uzman karotçulardır.İşinizin bir uzman tarafından yapılması belirlenen süre içerisinde iş teslimi, kaliteli hizmeti beraberinde getirecektir.

Karot makinesinin kullanım alanları

Karot makinesi ile beton testi yapabilmek için yapılardan örnek alınabilir. Mesela, hasar gören bir binadan ya da beton kalitesinin tespiti için karot makinesi tarafından alınacak örnek ile laboratuvarlarda araştırma yapılır.
Karot makinesi ayrıca tesisat işlerinde de kullanılır.
Küçük delik açma işlemlerinde de karot makinesi kullanılır. Kapı ya da pencere açmak için de karot makinesi kullanılır ve işlem kısa sürede tamamlanır.
Sanayi tipi makinelerini sabitleme işin de de karot makinesi kullanılırken, böylece sanayi tipi makine kurulacağı yere sabitlenmiş olur.
Çelik konstrüksiyon yapılan binalarda unutulan ankrajları da karot makinesi ile delinebilir.
Altına ya da arkasına geçilmesi mümkün olmayan beton kütleleri 3 metreye kadar karot makinesi ile delmek mümkündür.
Her türlü mermer ya da kaya gibi alanlar karot makinesine özel uç takılması ile delinebilir.

İnşaat sektöründe kullanılan karot makinesi alanı sağlandığı sürece bir çok işi kolaylaştıran bir yapıya sahiptir. Ancak dikkat edilmesi gereken unsurlar arasında su ile çalışan karot makinelerinde çevreye vereceği çamur zararı nedeniyle temizlik önlemi almak gerekirken, diğer yandan kullanım açısından da tehlikeli bir makinedir. Dolayısıyla bu makineyi kullanacak olan kişinin bilgili, donanımlı, konu hakkında uzman olması gerekmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.