İyi bir çalışma ortamı Nedir? İyi bir çalışma ortamı Ne demek? – Bilgi Anahtari

İyi bir çalışma ortamı nasıl olmalıdır?

Bilgisayardan etkin bir biçimde yararlanma koşulları, sağlıklı ve ergonomik çalışma ortamı yaratma yaklaşımıyla belirlenir. İnsan ile bilgisayar arasında verimliliği etkileyen iki temel boyut vardır. Bunlar, fiziksel ortamın düzenlenmesi ve kullanıcı ara yüzüdür. Teknoloji ve iletişim sistemlerinin gelişmesi büyük kolaylıklar getirirken insan bedeni ve hareket alanına uyumlaştırılmamış bir teknolojinin orta ve uzun vadede insan sağlığını tehdit etmesi kaçınılmazdır.

Bunu önlemenin yolu hem ev hem de iş ya da ofis ortamında ergonomi biliminden yararlanmak olacaktır. Ergonominin temel amacı insana uyumlu yerel donanımı yaratmaktır. Ergonomik bir ortamda çalışma ile iş huzurunun ya da doyumun artması, doğrudan çalışma başarısına ve verimliliğe yansıyacaktır. İster ev ortamında, isterse de iş ortamında olsun her insanın çalışma alanı içerisinde verimliliğini arttırmak için kullandığı ya da uyguladığı yöntemler farklılıklar gösterebilmektedir. Müzik dinleyerek verimli bir çalışma ortamı oluşturan bir personel varken, bir diğeri sessiz ve sakin bir ortamda çalışarak daha iyi verim elde edeceğine inanmaktadır.

Verimli çalışma ortamlarının kişiden kişiye göre değişebileceği gibi şirketler arasında da değişiklik gösterebilmektedir. Bütün bunları göz önünde bulundurarak verimli bir çalışma ortamının nasıl olması gerektiği konusu üzerinde durulması gerekmektedir. İş ortamında meslektaşlar ile aynı alanların kullanıldığı düşünülür ise kimsenin birbirini rahatsız etmemesi ve var olan hakların ihlal edilmemesi düşünülmelidir. Yani müzikli bir ortamda çalışmak tercih ediliyor ve bu şekilde verim sağlandığına inanılıyorsa müziğin sesinin hiçbir zaman diğer çalışanları rahatsız etmemesi gerekmektedir.

Bunun yanı sıra çalışma ortamı aydınlatması da personelden verim elde etmek açısından oldukça önemlidir. İster ev ortamı isterse de iş ortamı olsun akşam saatlerinde çalışılırken tavan aydınlatması, çalışanlar için yeterli olmuyorsa yine masa üzerinde aydınlatma adına ufak bir lamba da kullanılabilir. tercih edilen çalışma masası ve sandalyesi ise ne çok rahat ne de çok rahatsız olmalıdır. Çünkü her iki durum da çalışma ve üretkenlik konusunda verim elde edilmesine engel olmaktadır. Elbette ki çalışma masası düzeni de kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Ancak dağınık bir masada ya da dikkat dağıtıcı düzene sahip olunan bir çalışma ortamında çalışılarak verim elde edildiği düşünülmemelidir.

iyi bir çalışma ortamı

Yani ister çalışma ortamında isterse de çalışma masasında olsun dikkat dağıtıcı unsurların olmamasına özen gösterilmelidir. Başka bir deyiş ile böyle bir ortamda çalışan bir personelden verim elde edilmesini beklemek imkansız olmaktadır. Aynı zamanda yapılan çalışmalardan verimli bir sonuç elde edilmek isteniyorsa mutlaka verilen molalara ve sürelerine de dikkat edilmelidir. İster verilen 10-15 dakikalık molalar ile istenirse de farklı bir uğraş ile ilgilenilip etkin dinlenme ortamı oluşturulabilir.

Mola sürelerinin kısa tutulmasındaki amaç çalışma ortamından fazla uzaklaşmadan yapılan işe tekrar konsantre olup daha iyi verim elde edilmesini sağlamaktır. Ayrıca çalışan başka bir uğraşla ilgilenip kısa süreliğine dikkatini farklı tarafa yoğunlaştırarak yapmakta olduğu işin stresinden biraz olsun uzaklaşıp tekrar yapmakta olduğu iş ile ilgilendiğinde kendinden istenilen verimi elde edebilir. Bütün bunların yanı sıra çalışma ortamında verim elde edebilmek içinde personelin iyi şekilde dinlenmiş olması gerekmektedir. Ancak bu şekilde verimli bir çalışma ortamı oluşturulabilir ve çalışanlardan istenilen verim elde edilmiş olur.

İyi bir çalışma ortamının faydaları

İyi bir çalışma ortamı; yapılan işin verimini artırır, çalışanı yormaz, daha az zamanda daha çok iş yapmaya imkan verir, sağlık sorunlarına karşı önlem olur. Çalışma ortamlarının ergonomik kurallara uygun olarak düzenlenmesi ve kullanıcıların doğru pozisyonda oturmaları gerekmektedir. Doğru bir yerleşim düzeni, bilgisayar kullanıcısının verimini ve sağlığını olumlu yönde etkiler. Kullanıcıya rahat, hoş bir ortamda çalışma olanağı sağlar.

Böylece bilgisayar kullanıcıları en az enerji ile en yüksek verimi elde etme ve sağlıklarının olumsuz etkilenmesini büyük ölçüde önleme olanağı bulurlar. Bilgisayar karşısında doğru duruş pozisyonunda oturma, çalışmaya belli sürelerde ara verme, temizlik, çalışma ortamını havalandırma, alıştırma yapma alışkanlıkları edinmenin, bilgisayar kullanıcısının hem beden hem de ruh sağlığı açısından büyük önem taşıdığı unutulmamalıdır.

Bilgisayarda çalışırken çalışmaya ara vermenin önemi

Bilgisayarda sürekli çalışmak insanın dikkatini olumsuz etkiler. Bu nedenle her bir saatte 5-15 dakika çalışmaya ara verilmelidir. Böylelikle insan; beden, zihin ve ruh olarak dinlenir.

Ekran

Bilgisayar kullanan kullanıcıların koltuk ve bilgisayar masasını ayarladıktan sonra, öncelikle yapması gereken ekranı uygun biçimde yerleştirmesidir.

Ekranı ayarlarken aşağıdaki hususlara dikkat etmelidir:

1. Işığı çok fazla ya da çok az olmamalı,

2. Ekran ile göz arasındaki uzaklık 50-60 cm olmalı,

3. Ekran yüzeyi temizliğine dikkat edilmeli,

4. 5–15 dakika dinlenme, uzağa odaklanma, göz kaslarını çalıştırma egzersizleri yapılmalı,

5. Ekrana ışığın dik gelip parlaması engellenmeli,

6. Çözünürlük, gözü yormayacak düzeyde olmalıdır.

Koltuk

Bilgisayar karşısında çok zaman geçiren insanların koltuğunun da ergonomik olması gerekmektedir. Koltuk seçerken dikkat edilmesi gereken hususlar şu şekilde sıralanabilir:

1. Koltuk yüksekliği 37-58,4 cm arasında ve ayarlanabilir olmalıdır. Sırt desteği olmalı, oturma yeri ile ayarlanabilir sırt desteği arasında 95-105 derecelik bir açı bulunmalıdır. Gerek oturma yeri gerekse sırt bölgesi minder, yastık vb. yardımcı araçlara gerek duyulmayacak biçimde desteklenmelidir.

2. Koltuğun kol destekleri olmalı, bunlar çıkarılıp takılabilmeli ve yüksekliği ayarlanabilmelidir.

3. Oturma yeri; kendi ekseninde dönebilmeli, ileri-geri ayarlanabilmeli, oturma yüzeyi kaygan olmayan bir kumaşla kaplanmış yumuşak minderli ve dayanıklı olmalıdır.

4. Koltukta ayak koyma desteği olmalıdır.

Klavyeyi yerleştirme

Bilgisayar kullanıcılarının en yoğun kullandıkları donanım birimlerinin başında klavye ve fare gelmektedir. Klavye ve farenin doğru şekilde yerleşimi için yapılması gerekenler şunlardır:

1. Doğru bir el ve fare yerleşimi için klavye ve fare aynı yükseklikte olmalıdır.

2. Sürekli klavye kullanan profesyonel klavye kullanıcıları ergonomik klavye kullanmalıdır.

3. Klavye ve farede ergonomik kullanıma sadece kemik ve kas sağlığı açısından değil, temizlik açısından da dikkat edilmelidir.

4. Ortopedik bir el rahatsızlığı yaşamamak için bilek düz bir çizgide tutulmalıdır.

5. Fare kullanırken el bileği sağa ya da sola doğru bükülmemelidir.

6. Klavye ya da fare ne fazla küçük ne de fazla büyük olmalıdır.

Yeterli ışık

Çalışma ortamının ışık miktarı, çok fazla ya da çok az olmamalıdır. Işık arkadan gelmeli, direkt göze gelmemelidir. Işığın ekrana yansıması engellenmelidir.

Havalandırma

Kapalı ortamların oksijen miktarı giderek düşer. Bilgisayarın yaydığı statik ve manyetik elektrik ile ısı, ortam havalandırılarak dağıtılmalıdır. Aşırı sıcak ve soğuk ortamda uzun süre hareketsiz kalmak sıcak ve soğuğun etkisini artırır; bu durum da insanın kan dolaşımını etkiler.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.