İskorbüt hastalığı Nedir? İskorbüt hastalığı Ne demek? – Bilgi Anahtari

İskorbüt Hastalığı nedir?

C vitaminin eksikliği desek sizlere konuyu hemen anlıyacaksınızdır. C vitamini eksikliğinde ortaya çıkan bu hastalığının tıbbı terimlerdeki karşılığı “İskorbüt Hastalığı” dır. İskorbüt Hastalığı; Diş etlerinin çekinmesi hastalığına denmektedir. Halk arasında diş eti çekilmesi olarak bilinir. Tarihte özellikle uzun süre denizde kalan denizcilerde görülen bir hastalıktır. O yüzden denizci hastalığı olarakta bilinir.

Eskiden kürek mahkumlarında, kaşiflerde ve özellikle savaş sırasında oldukça sık görülen iskorbüt ancak, 20. yüzyılda C vitamininin tanımlanmasıyla açıklığa kavuştu ve bundan sonra çok az görüldü. Hastalığın tanısı çoğu zaman klinik görünümle konabilmekle birlikte gerekli durumlarda idrarda ve plazmadaki C vitamini düzeyleri ve radyolojik araştırmalardan da yararlanılır.

Kimler İskorbüt Hastalığı Riski Altındadır?

Sigara içenler, yalnızca inek sütüyle beslenen 6-12 ay arası çocuklar, C vitamini ihtiva eden meyveler yemeyenler risk altındadırlar.

İskorbüt Hastalığının Belirtileri

1. Halsizlik

2. Kolayca kanayan dişetleri

3. Ciltte morluklar

4. Eklemlerde ağrı

5. İştah azalması

6. Yara iyileşmesinde gecikme

7. Deride kuruluk ve çatlamalar

8. Eklemlerde şişmeler

9. Hayati önemi olan organların içine ka­namalar

10. İdrar azalır

İskorbüt Hastalığının Tedavisi

C vitamini bakımından zengin olan yiyeceklerle beslenilmelidir. Bunun için, bol bol taze sebze, meyva yedirmeli, limon, portakal suları içirmelidir.

Damardan ya da ağızdan C vitamini verilir. Günlük C vitamini gereksinimi 10-20 miligram kadardır. Bu miktar normal diyette bulunan C vitamininden azdır. Bu nedenle de sebze diyeti önerilir.

Doğal Yollardan C Vitamini Almak İçin Yenmesi Gereken Meyveler

1. Kivi

2. Portakal yada Portakal suyu

3. Turunçgiller

4. Çilek

5. Greyfurt

6. Ananas

7. Patates

8. Kabak

9. Brokoli

10. Domates

11. Biber

12. Maydonoz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.