İsaac newton Nedir? İsaac newton Ne demek? – Bilgi Anahtari

İsaac newton kimdir?

İsaac newton; Hannah'ın 4 çocuğundan birisi olan Newton, 4 Ocak 1643 İngiltere doğumlu  İngiliz fizikçi, matematikçi, astronom,mucit, filozof, ilahiyatçı'dır.  Kısaca “Newton” adıyla bilinir.

İsaac newton'un ilgilendiği bilim dalları

1. Fizik

2. Matematik

3. Astronomi

4. Felsefe

İsaac newton'un okuduğu ve çalıştığı yerler

1. Cambridge Üniversitesi

2. Grantham'da King's School

3. Trinity College

4. Royal Society

5. Kraliyet Darphanesi

İsaac newton'un ailesi

İsaac newton'un babasının adı “Isaac Newton Sr.” dur. Annesinin adıysa “Hannah Ayscough” dur. Annesinin 2. kocasından olan çocuklarının adları  “Hannah Smith Pilkington”, “Mary Smith”, “Benjamin Smith” tir. Dayısının adı “William” dır.

İsaac newton'un hayatı

İsaac newton 4 Ocak 1643 yılında bir noel sabahında İngiltere'nin Grantham şehrinin yakınlarındaki Woolsthorpe’da dünyaya gelmiştir. Babası, Newton doğmadan üç ay önce ölmüştü. Newton erken doğum sonucu dünyaya gelmişti. Newton oldukça zayıf bir çocuktu ve hatta ilk günlerinde hayatta kalacağı beklenmiyordu. Newton üç yaşında iken annesi ikinci kez evlenmiştir ve Newton'a ananesinin yanı görününmüştür artık. Ananesi Newton'un bakımını üstlenmiştir. Annesinin yeni evliliğinden üç çocuğu daha olmuştur.

Annesi kocası yedi yıl sonra ölünce, kendisine oldukça yüklü bir miras kalarak geri dönmüştür. Isaac Newton, çocukluğunda yaşıtları gibi dinç, canlı ve hareketli değildi. Bu nedenle arkadaşlarının oynadığı oyunların bir çoğuna katılmazdı. Arkadaşlarıyla eğlenmek yerine, eğlencesini ve oyuncaklarını kendisi tasarlıyordu. Geceleri köylüleri korkutmak için yaptığı kandilli uçurtmalar, zamanının büyük bir kısmını ayırarak yaptığı su çarkları ve güneş saatleri onun zekasının ne denli gelişmiş olduğunun işaretleriydi.

12 yaşında Grantham'da King's School'da (Kralın Okulu) eğitime başladı ve 1661'de bitirdi. Bir dönem annesi onu çiftçi yapmak için okuldan aldı ama Newton çiftlik işlerine hiç ilgi duymuyordu. Annesi Newton'u çiftlik işleri ile uğraşıyor zannederken Newton aslında sürekli gökyüzünü inceliyor, kitaplar okuyor ve notlar alıyordu. Sonunda annesini okula gitmesi ve üniversiteye hazırlanması gerektiğine ikna etti ve okula geri döndü. 19 yaşındayken yerel bir eczacının üvey kızı olan Miss Storey ile nişanlanmış, fakat Newton'ın yoğun dersleri nedeniyle ilişkileri sonlanmıştır. Newton hayatı boyunca hiç evlenmemiştir, başka bir ilişkisi bilinmemektedir ve bu ilişkiyi hep hatırladığı söylenir.

Dayısı William, Newton'un zekasını farkeden ilk kişiydi. O sıralar annesi, ikinci kocasının da ölümü üzerine Woolshrope'a geri dönmüştü. Annesinin kasabaya dönmesi üzerine, Newton annesi ile birlikte yaşamaya başladı. Annesi, Isaac'i babasından kalan çiftliği yönetmesi için yanından ayırmak istemiyordu. Fakat dayısı William, annesini Newton'u üniversiteye göndermeye razı etti. Bunun üzerine Newton,1661'de Cambridge'deki Trinity College'a girdi.

Newton, Trinity College'e “sizar” olarak girmişti, hem okulda çalışıyor hem de okuyordu. Cambridge'de Copernicus ve Kepler'in teorileri göz ardı ediliyor, Galileo'nun çalışmaları tanınmıyordu ve Aristoteles felsefesi hakimdi.Cambridge'deki üç yıl boyunca cebir, geometri vetrigonometri dersleri aldı, Latince ve Eski Yunanca'yı öğrendi. Bu dönemde Galileo ve Kepler'in eserleri ile tanıştı ve oldukça etkilendi. Ayrıca Descartes, Gassendi, Hobbes ve özellikle Boyle'ın felsefi çalışmalarını okudu. Newton Trinity College'de geçirdiği yıllarda diğer öğrenciler arasında başarılı olarak sıyrılamamıştı ve dahiliğini veba salgını nedeniyle çiftlikte geçirdiği iki yılda göstermişti.

1665 Ağustos'ta Londra'da başlayan veba salgını nedeniyle Cambridge kapatıldı ve Newton 1667 Mart'a kadar Woolsthorpe'taki çiftlikte kaldı. Çiftlikte geçirdiği bu iki sene oldukça verimliydi ve bu dönemde kütle çekimi üzerinde düşünmeye başlamıştı. Çiftlikteki çalışmalarında diferansiyel ve integral hesaplamalarının temelini attı. Geçmişte alan, yay uzunluğu, tanjant bulma gibi eskiden kullanılan yöntemleri diferansiyel hesaplamayı temel alarak birleştirdi. Çiftlikte karanlık bir odada güneş ışığını bir prizmaya tutarak ışık tayfıoluşturmuş ve beyaz ışığın tek başına bir birim olmadığını fark etmiştir.

1667'de Newton üniversite tekrar açılınca Cambridge'e geri döndü ve iki yıl sonra matematik profesörü oldu. Newton yaklaşık 30 yıl Cambridge'de kaldı ve mektuplar yoluyla diğer bilim insanları ile konuşarak tek başına çalışmalarına devam etti. Bu yıllar boyunca en büyük eseri olan Principia kitabını hazırladı ve tamamladı. Işık ile ilgili çiftlikte yaptığı deneyler sonucu mercekli teleskopların kusurlar yarattığını fark etti ve kendisi bir yansıtmalı teleskop geliştirdi. 1668'de bu teleskop ile bilim dünyasının ilgisini çekti ve 1672'de Royal Society'nin üyesi oldu.

Newton tarihin en önemli bilim eserlerinden biri olan Philosophiæ Naturalis Principia Mathematica (Doğa Felsefesinin Matematiksel İlkeleri) kitabını Latince yayınladı. Kitapta ispatlar geometri ile yapılmış, evrensel kütle çekimi açıklanmış ve cisimlerin kütleleri ile doğru orantılı, mesafeleri ile ters orantılı birbirlerini çektiklerini açıklamıştır.

Kitap Newton tarafından üç ana bölüme ayrılmıştır. Birinci bölümde Galileo'nun deneylerinden övgü ile söz eder ve Kepler kanunlarını matematiksel olarak ispatlar. Bu bölümde kendi ismi ile anılan Newton hareket yasalarını açıkladı. İkinci bölümde akışkan içindeki hareketleri incelemiştir ve en iyi gemi tasarımı için öneriler koymuştur. Bu bölümdedalga hareketlerini matematiksel incelemesi ilgi çekmiştir.

1696'da Newton'a Kraliyet darphanesinin müdürlüğü teklif edildi ve Newton kabul ederek Londra'ya yerleşti. Bu işini çok ciddiye almıştı ve özellikle sahte paralara karşı büyük bir mücadele başlattı. Newton Londra'daki yaşamı sevmişti ve artık akademik çalışmalar ile çok ilgilenmek istemiyordu. 1703'te Royal Society'nin başına getirildi ve ölümüne kadar bu görevde kaldı.

1704'te ışık ve renkleri konu alan The Opticks kitabını yayınladı. Kitap Principia'da olduğu gibi Latince değil, İngilizce basılmıştır. Böylece Newton kitabı aracılığıyla daha geniş kitlelere ulaşabilmiştir.

1705'te şövalyelik unvanı almıştır.  Newton, 31 Mart 1727'de 85 yaşında hayatını İngiltere'de kaybetti ve cenazesi Westminister Manastırı'nda gömüldü.

İsaac newton'un eserleri

1. Method

2. De Motu Corporum in Gyrum (1684)

3. Philosophiae Naturalis Principia Mathematica (1687)

4. Opticks (1704)

5. Arithmetica Universalis (1707)

6. The System of the World, Optical Lectures, The Chronology of Ancient Kingdoms, (Amended)

7. An Historical Account of Two Notable Corruptions of Scripture(1754)

8. Yerçekimi

İsaac newton mekaniği

Newton mekaniği yakın çevremizdeki hareketleri açıklayan bir bakış açısıdır, atom altı parçacıkları için kuantum mekaniği, galaktik hareketler için ise görelilik kuramları uygulanır. Newton mekaniği büyükyıldız ve gezegenlerin yörüngelerini hesaplarken bazı küçük sapmalara neden olmaktadır fakat dünyadaki küçük cisimler ve mühendislik hesaplamalarında bunlar tamamen göz ardı edilebilecek kadar küçüktür.

İsaac newton'un hareket yasaları

1. Hareketli bir cisim dışarıdan bir kuvvete maruz kalmazsa doğrusal hareketini sürdürür.

2. Kütlesi M olan bir cisme uygulanan F kuvveti ile A ivmesi arasında F=MA bağıntısı vardır.

3. Her etkiye karşı ona eşit bir tepki vardır.

Dış bağlantılar

Wikipedia (Yararlanılan kaynak)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.