İrsiyet Nedir? İrsiyet Ne demek? – Bilgi Anahtari

İrsiyet nedir?

Anne ve babanın fiziki ve

zihni karakterlerinin yavruya geçmesi durumu. Kromozom yapısına bağlı olarak, ebeveynlerden çocuklara normal veya anormal özellikler geçer. İrsi karakterler, ne tür olursa olsun, yavruya kromozomlar üzerindeki genler vasıtasıyla aktarılır. Gen, irsi materyalin taşınmasında rol oynayan birimdir. Genetik ilmi ise aktarılan özelliklerin taşınma kaidelerini ortaya koyar.

İrsi olarak geçen karakterler sadece anne ve babanın gözle görülen özellikleri değildir. Yakınların hususiyetleri ana ve babada ortaya çıkmayıp yavruda görülebilir. Bununla ilgili kanunları ve esasları ortaya koyan ilim, genetik ilmidir. Irkların belli başlı hususiyetlerinin korunması da genetik esaslarla olmaktadır.

Son yıllarda uzmanlar; irsiyeti “biyolojik irsiyet” ve “sosyal irsiyet”olarak ayırmaktadırlar. Biyolojik irsiyette yavru ile ataları arasındaki benzerlikler incelenir. Sosyal çevre, dil, gelenekler ve diğer kültürler de organizmanın gelişmesine tesir ederler ki, bu, “sosyal irsiyet” adını alır. (Bkz. Gen, Kromozom)

Sözlükte “irsiyet” ne demek?

1. Soyaçekim, kalıtım, veraset.

İrsiyet kelimesinin ingilizcesi

[ırsiyet] n. heredity
Köken: Arapça

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.