İnci Nedir? İnci Ne demek? – Bilgi Anahtari

İnci nedir?

Kabuklu deniz hayvanları tarafından üretilen ve kabuğun içinde gelişen sert maddeye inci adı verilir.

İnciler kalsiyum karbonattan oluşmuştur ve yoğun katmanlara sahiptir. Doğada nadir bulundukları için değerli sayılırlar. Mücevher yapımında kullanılırlar.

İnci nasıl oluşur?

Bazen kum tanesi ya da yemek parçası gibi yabancı bir cisim istiridyenin kabuklarının arasına sıkışır. Böyle bir durumda istiridye kendini tahribattan koruyabilmek için cismi sedefle kaplamaya başlar.

Katmanlarca sedef tarafından sarılan bu yabancı cisim en sonunda inci halini alır. İncinin oluşması için 3-5 yıl gibi bir süre gereklidir. Her zaman yuvarlak ya da pürüzsüz olmayabilirler.

inci

İnci çeşitleri nelerdir?

Doğal İnciler: Bu tür oldukça nadir bulunur ve epey değerlidir. İstiridyelerin doğal yollarla inci oluşturması sonucu ortaya çıkarlar.

Kültür incileri: Bu inciler inci çiftliklerinde oluşturulur. Yumuşakçalar inci üretebilecek kadar büyüyene kadar beklenir. Hassas bir işlem aracılığıyla teknisyenler tanecikleri yumuşakçaların içine yerleştirir ve suya geri bırakır.

İnci oluşturma evresinde yumuşakçalar özenle gözlemlenir. Ancak tüm yumuşakçalar inci üretemeyebilir ya da kalitesiz inciler oluşabilir. İnciler hem tuzlu sularda hem de tatlı sularda bulunabilir. Farklı çeşitlerde inciler üreten birden çok yumuşakça çeşidi vardır.

Tuzlu su incileri: Japonya ve Çin sularında yetiştirilen Akoya incileri bu türe örnektir. Boyutları 2 mm ve 10 mm arasında değişmektedir ve genellikle beyaz ya da krem renkli, yuvarlak yapı olurlar.

Avustralya, Endonezya ve Filipinler’de ise en büyük boyutlu tuzlu su incileri üretilmektedir. Bu inciler 9mm ile 20 mm boyutlarına ulaşabilirler renkleri genellikle beyaz, krem ya da altın rengidir.

Tahiti tuzlu su incileri yalnızca Tahiti’de değil Fransız Polinezyası adalarında da üretilir. Boyutları 8-16 mm arasındadır. Doğal renkleri siyahtır ancak gri, mavi, yeşil ve mor renkte de olabilirler.

Tatlı su incileri: Bu inciler genellikle Çin’de bulunan göller, nehirler ya da göletlerde yetiştirilir. Genellikle beyaz renkli olup Akaya incilerini andırsalar da pastel renklerde ve değişik şekillerde de olabilirler.

İmitasyon inciler: Genellikle kaplanmış cam zerrelerinden oluşurlar. Çoğu oldukça parlaktır, ancak yüksek kalite kültür incileri kadar parlak değildir.

Hangi canlılar inci üretebilir?

Tüm yumuşakçalar inci üretebilir, bazıları ise diğerlerine göre inci üretmeye daha yatkındır. İncili istiridye adı verilen canlılar bu türlerin en popülerleridir, Pinctada familyası ise bu türlere iyi bir örnektir.

Pinctada maxima adlı tür (aynı zamanda altın dudaklı istiridye ya da gümüş dudaklı istiridye olarak da bilinir) Hint Okyanusunda ve Pasifik Okyanusunda yaşar ve Güney Denizi İncisi adlı bir inci üretir.

İstiridye, deniz yumuşakçası, deniz salyangozu gibi canlılar da inci üretir.

Kaynaklar:

https://en.wikipedia.org/index.php?q=aHR0cHM6Ly9lbi53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvUGVhcmw

https://www.livescience.com/32289-how-do-oysters-make-pearls.html

https://www.thoughtco.com/pearl-definition-2291670

https://www.americangemsociety.org/page/pearls

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.