İmpala Nedir? İmpala Ne demek? – Bilgi Anahtari

İmpala nedir?

Antilopların zarif yapılı türlerinden biridir. Suya yakın yerlerde yaşar. Hayvanlar arasında en çok zıplayıp sıçrayanlarındandır. Postları kızılımsı altın rengindedir. Erkekleri boynuzludur. Memeli hayvanların Çiftparmaklılar takımının, Boynuzlugiller familyasından bir antilop türüdür. Güney Afrika'da Kap ile Natal arasındaki kesimde, Zambia'da, Kenya'nın batısında ve Uganda'da yaşar. Yüksekliği omuzdan 1 m kadardır. Derisi sırtta kızılkahverengi, butları siyah çizgili, karnı beyazdır.

Erkekleri 50-70 cm uzunlukta, boynuzludur. Ormanın otluk bölgelerinde yaşarlar. Tehlike anında oldukça hızlı ve 9 m'ye varan sıçramayla kaçar. Genellikle 1 erkeğin önderliğinde 15-16 dişinin oluşturduğu sürüler halinde yaşarlarsa da kurak zamanlarda sürüler çok büyür. Dişilerden sürü oluştura-mayan erkeklerin 50-60'ı bir arada dolaşır. Yavru erkekler 1 yaşına gelince sürüden ayrılırlar. Ocak-mart ayları çiftleşme zamanlarıdır. Çiftleşme zamanlarında sürüler birleşir.

Orta ve Güney Afrika'nın az verimli ormanlık arazilerinde yaşayan en önemli antilop türü, İmpala'lar. Birçok antilop gibi onlar da damak zevkine çok düşkünler ve bitkilerin sadece belirli bölümlerini yiyorlar. Kuraklık dönemlerinde, yeterli besin bulamadıklarında ot, ağaç yaprağı, çiçek, meyve veya tohum da yiyebiliyorlar. Çiftleşme dönemi geldiğinde, antilopların çok etkileyici oyunlarına tanık olabilirsiniz.

Erkek antiloplar bu dönemde kutsal bir tören merasimi yaparcasına, özel takip avlarına çıkıyor. Diğer erkek rakipleriyle dövüşüyor ve kulakları sağır edici konserler veriyorlar. Bir erkek İmpala saatte 180 kez bağırabiliyor. Bütün bunlar, her şeyden önce güç gerektiriyor. Erkekler bu esnada vücutlarındaki bütün yağ deposunu harekete geçiriyorlar. Dişi için yapılan rekabette başarılı olunursa, altı yedi ay sonra, yiyecek bitkilerin bol bol yetişmeye başladığı yağmurlu mevsimlerin başlangıcında bir yavru dünyaya geliyor.

impala

İmpala'lar, etçil hayvanlardan kaçabilmek için geliştirdikleri kaslarla, bir sıçrayışta 10 metre uzaklığa zıplayabiliyorlar. Bütün diğer antiloplar gibi onlar da ürkekler. Bu nedenle neredeyse sadece şafak vakti ve akşamın alaca karanlığında hareket halindeler. Dolayısıyla duyularının iyi gelişmiş olmasına şaşırmamak gerekiyor. Sahip oldukları büyük kulaklar sayesinde en hafif sesi bile duyabiliyorlar.

Antilop ailesi çok sayıda türü kapsıyor. Bu türlerin boyları, iki metreye kadar ulaşan Kudu'lardan, sadece 45 santimetre olan Kirkdikdik'lere kadar değişiyor. Erkekler, hiç boynuzu olamayan ya da hafif bir boynuza sahip dişilerden daha koyu renkliler. Kalahari çölünün kurak ya da yarı kurak alanları Şiş borunlu karaca yurtluk ediyor. Elit bir tür, çünkü en fazla 60 hayvandan oluşan sürüler halinde dolaşmayı tercih ediyorlar. Yabancı hemcinslerini acımasızca dışlıyorlar. Ne de olsa, az yiyeceğin olduğu yerde misafirler pek hoşgörüyle karşılanmıyor.

impala ne demek?

İngilizce bir kelime olan “impala” Türkçe'de;

İsim olarak kullanıldığında; “impala, antilop” anlamına gelmektedir.

Antilop ne demek?

Sözlükte yer alan antilop anlamları;

1. antiloplardan, sıcak ülkelerde yaşayan, çok hızlı koşan, boynuzlu bir hayvan (anthilopus).
2. bu hayvanın derisinden yapılmış.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.