İkrazat Nedir? İkrazat Ne demek? – Bilgi Anahtari

Ikrazat nedir?

Türkçeye ” borç verme” anlamında çevrilen ikrazat, Türkiye de 1995 yılından beri yapılmaktadır. İkrazat tamamiyle yasal bir yapı olup, hazine bakanlığının onayı alınarak yapılmaktadır. Türkiye de şu an yaklaşık 29adet ikrazatçı olmakla birlikte, bakanlık bu iş için artık onay vermemektedir. Son dönemlerde özellikle ekonomik sepebler dolayısıyla insanların maddi ihtiyaçlarını fırsat bilen dolandırıcılar, kendilerini ikrazatçı olarak tanıtıp mağdur olan vatandaşları daha fazla mağdur etmişlerdir.

Resmi İkrazatçı
* Hazine'den belgesi olmak zorunda.
* 1998'den beri yeni belge verilmiyor.
* Toplam ikrazatçı sayısı 29 kişi.
* Belge isme veriliyor, devredilemiyor.

Korsan İkrazatçı
* Hiçbir resmi belgeleri bulunmuyor.
* Özellikle internet sitelerine ilan yayımlıyorlar
* AŞ adıyla faaliyet gösteriyorlar
* Adresleri sahte, sadece cep numaraları var

Türkiye ikrazat faaliyetleri 1980 li yılların sonlarında ödünç para alma ve verme işlemlerini denetim altına almak için çıkarılan yasa sonrasında faaliyete geçmiş olup temel olarak şahsi çek, senet, müşteri çeki, menkul veya gayrimenkul ipoteği karşılığında kredi kullandırmaktadır.

Türkiye’de 1990 lı yılların başlarında 85 adet ikrazatçılık faaliyeti ile uğraşan şahıs varken, bugün 2009 yılında 2 kişinin daha yetki belgesini iptal etmesi sonrasında Hazine Müsteşarlığından ikrazatçılık belgesine sahip 28 şirket resmi faaliyetlerine devam etmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.