İha Nedir? İha Ne demek? – Bilgi Anahtari

İHA nedir?

İHA, İnsansız Hava Aracı'nın kısa adıdır. İngilizce karşılığı, Unmanned Air Vehicle (UAV)’dir.

İHA; aracın havada tutunmasında aerodinamik kuvvetlerden veya tahrik gücünden yararlanan, önceden programlanarak (otonom sürüş) veya yerden komuta ile harici bir pilot tarafından uçurulan motor gücüne sahip, silah veya yük taşıyabilen hava aracıdır.

Kullanım alanlarına göre oldukça geniş bir yelpazede çeşitleri bulunmaktadır. Avucunuzun içine alabileceğiniz kadar küçük olan da, tonlarca ağırlıkta olan da vardır. İnsansız hava aracı (İHA), genel olarak bilinen adıyla drone (Yerden kumandalı hava aracı) uzaktan kumanda edilen bir tür uçaktır. İHA lar iki sınıfa ayrılır:

1.Uzaktan kumanda edilerek uçanlar

2.Kendiliğinden belli bir uçuş planı üzerinden otomatik olarak hareket edebilen uçaklardır.

Keşif amaçlı üretilen İHA lar günümüzde birçok saldırı görevinde de kullanılmaktadır. Militanlara karşı birçok başarılı saldırı gerçekleştiren bu hava araçları çoğu zaman sivil hedefleri de vurarak insan ölümlerine neden olmaktadır.

Son dönemlerde İHA’lar yangın söndürme amaçlı olarak da kullanılmaktadır. Bu araçlar genellikle normal savaş uçakları için zor, kirli ve tehlikeli görevlerde kullanılır. Günümüzde çok farklı şekil, ebat, konfikrasyon ve karakterde araçlar üretilmektedir. Tarihsel olarak bakıldığında basitçe İHA’lar birer “drone”dur.

iha

Ancak bağımsız kumanda sistemleri çok geliştirilmiştir. Bu maddenin amacı İHA’lar ile güdümlü füzelerin farklarını ortaya çıkartmaktır. Öncelikle İHA’lar tekrar kullanılabilir. Mürettebatsız olarak kontrol edilerek durmadan belli bir irtifada uçabilir. Ayrıca bu araçlar jet motoru veya iki zamanlı motor yardımıyla uçar. Bunun yanında seyir füzeleri her ne kadar insansız ve uzaktan kumanda ile yönetiliyor olsalar bile İHA olarak sınıflandırılmazlar.

İHA kısaltması bazı durumlarda İHAS (insansız hava araçları sistemleri) olarak genişletilmiştir. Amerikan Federal Havacılık Dairesi ise insansız uçuş sistemleri (İUS) adıyla genel bir sınıf belirlemiştir. Aslında bu sınıf ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri Deniz Kuvvetleri tarafından sadece uçakları değil onunla beraber yer sistemleri ve diğer elementlerede yansıtması amacıyla kullanmıştır.

İnsansız uçakların otonom ya da bir yer istasyonu aracılığıyla kontrol edilebiliyor olması insanlı uçakların idamesi için gerekli yaşamsal sistemler ve kokpit için gerekli yer ve mürettebatın getirdiği ağırlık yükü gibi maliyet kalemleri, insanlı uçakların manevra ve operasyon kabiliyetinin insan kabiliyetleriyle sınırlanması (yorgunluk / çalışma saati, G kuvveti vb.) gibi operasyonel kabiliyetle ilgili kalemler, düşman tarafından farkedilme ya da vurulabilme olasılığının düşük olması üstünlük kalemleri İHA’ları daha tercih edilir kılmaktadır.

Daha da önemlisi, insansız hava araçlarının zaiyat maliyetidir. Tüm dünya ordularında yetiştirilmesi en maliyetli personel gruplarından birisi pilotlardır. Bir pilotun yetişmesi çok büyük maliyetlere karşılık gelir. Bu sebeple hava aracıyla zaiyatıyla birlikte yetişmiş personelin de zayi olması ordular için hem maddi hem de kabiliyet olarak büyük kayıptır.

İnsansız Hava Araçları, zaiyat maliyetinin düşük olması açısından da orduları cezbetmektedir. İHA’lar tarihte bir çok kez düşman hava savunma unsurlarının oyalanmasında, asıl taarruz unsurlarının ateş hattını geçebilmesi için yem olarak kullanılmasında çok büyük rol oynamışlardır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.