Hrp sac Nedir? Hrp sac Ne demek? – Bilgi Anahtari

HRP sac nedir?

HRP sac, sıcak haddelenemiş yassı çeliklerin ısıtma işlemi yapılmadan haddelenmesi ile üretilen ve kalınlıkları 0,20-2,00 mm arasında değişen rulo veya sac şeklindeki yassı çelik ürünleridir. Levha haline getirilmiş demir malzeme. Kalın levhaların silindirler arasından geçirilmesiyle, yani haddelemeyle elde edilir. Sıcak olarak yapılan ilk haddelemeden sonra, düzgün bir yüzey elde etmesi için, soğuk haddeleme yapılır.

Değişik kalınlıklarda olan bu saclar, belirli standart ölçüler dahilinde veya şeritler halinde kesilir. HRP sac, sıcak haddelenmiş rulo sacların temizlemiş halidir. Temizleme hattında yüzeyi temizlenen saclar isteğe göre yağlanabilir. Ürün rulo veya levha halinde kesilmiş olarak olarak satılır. Sıcak haddelenmiş bobinlerin yüzeyleri, imalatın bir sonucu olarak demir oksit kaplıdırlar. Temizleme hattında malzemelerin oksitli  yüzeyleri temizlenerek haddelemeye hazır hale getirilirler,bu işlem sırasında kalınlıkta bir değişme olmaz. hattan çıkan  malzemenin ismi asitle temizlenmiş malzemedir, ticari ismi ise RP veya HRP’dir.

HRP sac kullanım alanları

Üretilen malzemelerin fiziksel özellikleri rulo boyunca homojen olup, yüzey düzgünlüğü, genişlik ve kalınlık değerleri de beklentileri en üst seviyede karşılamaktadır. Genel uyguama alanları soğuk şekillendirmeye uygun derin çekilebilir kalieteler, otomotiv sektörğnde, dayanıklı ev aletleri sektöründe, mutfak eşyaları , radyotör ve havalandırma ekipmanları imalatında, mukavamet, tokluk ve sunekliğin istendiği uygulamalarda kullanılmaktadır.

Yaşlanamaya dayanıklılık, üstün şekillenebilirlilik ve iyi ikaynaklanabilirlilik özellikleri ile önplana çkan ekstra derin çekme işlemine uygun kaliteler, otonmotiv ve beyaz eşya sektörlerinde, özel beklentileri sağlamaya yönelik olarak kullanılmaktadır. İyi şekillendirilebilirliğin yanında geliştirilmiş kaynaklanabilirliği kombine eden, düşük karbonlu ve mikro alaşaımlandırma yöntemi le üreitilmiş yüksek mukavemetli düşük alaşımlı çelik kaliteleri , otomotiv sanayi yan sektöründe kulanılmaktadır.

Derin çekjilenibilirilik özelliklerine sahip , tek/çift kat veya tek/çift pişirim yapılarak kullanılan emaye kaplamaya aygun çelilkler, mutfak eşyaları imalatında (tencere, fırın ızgaraları vs..) kullanılmaktadır. Sıcak haddelenmiş saclar yüzeyindeki  tufal nedeniyle kullanıma her zaman uygun değildir. Sıcak haddelenmiş, asitlenmiş ve yağlanmış bu kaliteler özellikle bükme, çekme, derin çekme gibi şekillendirme işlemleri için kullanılırlar.

hrp sac

Bu ürünler hassas yüzey kalite beklentisi gerektirmeyen fakat; mukavemet, rijitlik ve sıvanabilirlik gerektiren tüm uygulamalarda kullanılabilirler. Özellikle makine imalat sektöründe, otomotiv yan sanayinde, yüzeyi asitle temizlenmiş saclar kullanılır. Sac yüzeyin asitle temizlenmesi  makine  imalatı sonrasına göre daha kolay ve daha ekonomik olduğundan  üreticiler  Asitle Yüzeyi Temizlenmiş malzemeyi tercih ederler.

Soğuk şekillendirmeye uygun yüksek mukavemetli çelikler yüksek mukavemet, yüksek darbe ve yorulma dayancı gerektiren ve şekillendirilebilirlik gerektiren tüm uygulamalarda kullanılabilir. Ayrıca LPG tüplerinin imalatında,  boru-profil imalatlarında, başarıyla kullanılır. Yapı çelikleri genellikle yapı sektörü uygulamaları için kullanılabilen bu çelik kaliteleri özellikle yüksek mukavemet, şekillendirilebilirlik ve kaynaklanabilirlik özellikleri bakımından tercih edilirler. Bazı kullanım alanları: yapı profilleri , çatı kaplamaları ve boyalı saç uygulamalarıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.