Hovercraft Nedir? Hovercraft Ne demek? – Bilgi Anahtari

Hovercraft nedir?

Türkçesi Hoverkraft (İngilizce:Hovercraft) olan deniz aracı, durgun veya hareketli halde iken, bütün ağırlığı sürekli oluşturulan hava yastığı tarafından taşınan deniz aracıdır. Hovercraft'ların temel prensibi aracın bir hava yastığı üzerinde ilerlemesidir. Hoverkraftlar hafif olduklarından dolayı denizde çok yüksek hızlara ulaşabilmektedirler. Gemi ile Uçak arasında gösterilebilecek bir hıza sahiptirler. Bir hava yastığı üzerinde hareket ederler. Hava direnci, su direncine göre çok az olduğundan daha düşük direnç göstermektedirler. İki çeşit hovercraft vardır. Air Cushion Vehicle türlerinin hava yastıkları tamamen elastik bir etek ile çevrelenmiştir.

Hovercraft çeşitleri

1- Air Cushion Vehicle (ACV)

2- Captured Air Bubble Vehicle (CAB)

Hovercraft'ın tarihi

Hovercraft düşüncesi ilk olarak 1700’li yıllarda İsveçli bilim insanı Emanuel Swendenborg tarafından şekillendirildi. Swendenborg, tersine çevrilmiş bir kayığın altına doğru yeterince basınca sahip havanın verilmesi durumunda, bu aracın suyun üzerinde kalabileceğini iddia etmişti. Fakat dönemin teknolojik seviyesi bu projenin hayata geçirilmesi açısından henüz çok geriydi. Daha ciddi çalışmalar 1870’li yıllarda İngiliz mühendis Sir John İsaac Thornycraft tarafından yapılmıştır. İngiliz mühendisin bazı deneyler yaptığı ve fikrin patentini aldığı bilinmektedir. Birçok farklı bilim insanı çeşitli tasarımlar yapsa da hiçbiri teoriyi kanıtlamaya yetecek kadar başarılı olamamıştı. Ama İngiliz mucit Christopher Cockerel tüm tasarım sorunlarını çözerek ilk başarılı prototipleri 1950’li yıllarda ortaya çıkardı. Bu başarısından dolayı “Sir” unvanına layık görülen Cockerel, 1959 yılında SR-N1 adı verilecek olan ilk başarılı hovercraftın da üretilmesini sağlamış oldu.

Hovercraft nerelerde kullanılıyor

Günümüzde tek kişilik araçlardan dev SR-N4 yolcu hovercraftına kadar çok geniş bir yelpazede üretilmiş olduklarını ve kullanıldıklarını görebiliriz hovercraft'ların. SR-N4, 1970’lerden beri Manş Denizi’ni son derece hızlı bir şekilde geçerek Fransa-İngiltere seyahatlerinde en çok tercih edilen araçlardan biri olma özelliğini sürdürüyor. Bu devasa araç, 450 yolcuyu ve 65 aracı rahatça taşırken saatte 90-100 kilometre gibi hızlara da kolaylıkla ulaşabiliyor. Askeri alanlarda da kullanılan bu araçlar, özellikle çıkarma amacıyla kullanılmaya çok elverişli olduğundan birçok ülkenin deniz kuvvetlerinde etkin görevler alıyor. Zemine temas etmedikleri için deniz ve kara mayınlarından etkilenmeyen bu araçlar, özellikle Körfez Savaşı’nda aktif olarak yer aldı.

Hovercraft'ın avantajları nelerdir?

Hovercraft'ın avantajlarından bahsedicek olursak hızlı olması,herhangi bir limana veya yola ihtiyacı olmaması,sürtünmenin az olmasından dolayı yakıt sarfiyatının düşük olması hovercraft'ın avantajlarından bazılarıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.