Hindi Nedir? Hindi Ne demek? – Bilgi Anahtari

Hindi nedir?

Bir kümes hayvanıdır. Eti için beslenir. Yumurtası tavuğunki kadar lezzetli değildir. Tavukgillerden olan hindinin birçok çeşidi vardır. Ancak yetiştirilmesi tavuktan zordur. Küçükken çok dayanıksızdır. Küçük bir bakımsızlık ölmesine yol açar. Hele soğuk ve yağmura hiç dayanamaz. Hindi ilkbaharda yumurtlar. 10-12 yumurta üstüne yatar. Kuluçka süresi 30 gündür. Yavruları ibikleri çıkıncaya kadar özel bir bakım isterler. Küçükken ana hindinin ayakları altında ezilip ölme ihtimalleri vardır. Bu bakımdan ilk birkaç hafta anadan ayırmak gerekir.

Yaban hindisi ormanlarda, bataklık kenarlarında yaşar. Bir erkek hindi birçok dişiyle beraber gezer. Bunlar, gündüzün böcek, meyve, tohum vb. ile beslenir, geceleri ağaçlarda tünerler. Yaban hindileri eskiden önemli bir av hayvanıydı. Bugün ise avcılar için eski önemi kalmamıştır. İkinci tür benekli hindi (Agriocharis ocellata veya Meleagris ocellata)dir. Yalnız Meksika, Guatemala, Yukatan ve Honduras’taki ormanlarda yabani olarak yaşar. En büyüğü 9 kilogramdır. Baş ve boyunları gök mavisidir. Vücut tüyleri yeşilimsi gridir. Kuyruk tüyleri beyaz olup, üzerlerinde madeni parıltılı yeşil, kırmızı ve siyah benekli olarak bir renk desenine sahiptir.

Başları ve boyunları çıplaktır. Baş ve boynun bir kısmı kırmızı veya mavidir. Gerdanında sarkık çıplak kırmızı etler bulunur. Alnındaki etli ibik, kanla dolarak kabarır. Bu özellikler erkeklerde daha çok gelişmiştir. Vücut tüyleri kahverengimsi olup, bronz ve yeşilimsi bir renk ile parıldar. Kuyruk 18 teleklidir. Erkek kızdığı veya dişisine kur yaptığı zaman, tavus kuşu gibi kabarır. Kuyruğu yelpaze gibi açılır, kanat uçları yere değer.

Hindi, çiftliklerde bol miktarda beslenir. Adeta sürüyle güdülür. Damızlık hindi sürülerinde bir erkeğe 15-18 dişi hindi isabet eder. Dişiler halim selim olmasına rağmen, erkekler gürültücü ve kavgacıdır. Eti gayet lezzetlidir. Besili bir erkek hindi 25 kg ağırlığa ulaşabilir. Evcil hindiler renklerine göre siyah, beyaz, sarı, tunç gibi cinslere ayrılır.

hindi

Şubat ayından itibaren yumurtlamaya başlar. İyi bir dişi yılda 30-50 adet yumurta yumurtlar. Kirli beyaz renkli yumurtalar, kahverengimsi beneklidir. Herbiri 70-80 gr ağırlıktadır. 28 günlük bir kuluçka dönemi sonunda yavrular çıkar. Bir hindi altına 15-20 yumurta konabilir. Hindi palazlarının (yavrular) bakımı ilk haftalarda dikkat ister. Yavrulara verilen düzensiz hazırlanmış yemler, peklik yaparak çoğunun telef olmasına sebep olur.

Soğuklara karşı da dirençsizdirler. Yağmur altında ıslananların çoğu ölür. Üç aylık olunca sakal ve ibikleri çıkmaya başlar ve birdenbire iklim şartlarına karşı mukavemet kazanırlar. 26 haftalık hindi palazları, satışa çıkarılır. 8- 9 aylık olunca yumurtlamaya başlarlar. Hindiler genellikle kırmızı renge hasımdırlar. Kırmızı renk gördüklerinde fena halde hiddetlenirler. Erkekleri kabarıp “Glu, glu!” diye ses çıkarırlar, gürültücü ve kavgacıdırlar.

Sözlükte “hindi” ne demek?

1. Tavukgillerden, xv. yüzyılda evcilleştirilerek amerika'dan bütün dünyaya yayılan kümes hayvanlarının en büyüğü, culuk, (meleagris gallopavo).
2. Hlk. aptal, şaşkın.

Hindi kelimesinin ingilizcesi

n.  Turkey
adj. of or pertaining to Hinduism; of the official language of India

Köken: Arapça

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.