Hijyen Nedir? Hijyen Ne demek? – Bilgi Anahtari

Hijyen nedir?

Sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümü hijyen olarak tanımlanmaktadır.

Hijyen sözcüğü Türkçe’ye, Fransızca’dan geçmiştir. Hıfzıssıhha ise Arapça kökenlidir ve “hıfz” (koruma) ile “sıhha” (sağlık) sözcüklerinin bir araya gelmesiyle oluşturulmuştur. Hijyen kurallarına uygun uygulamalar sıfat halinde “hijyenik” olarak tanımlanırlar.

Su ve sabun olmadan temizlikten ve hijyenden bahsetmek mümkün değildir. Hijyen sağlamak için her zaman su da yeterli olmayabilir. Gelişmiş toplumlarda kişisel temizlikte en fazla kullanılan malzemelerin başında su ve sabun gelmektedir.

Bunun yanı sıra banyo süngerleri, lifler, diş fırçaları, el ve ayak temizliği ile vücut temizliğinde kullanılan fırçalar, tırnak makası ilk akla gelen temizlik araçlarıdır. Bunların tümü başkalarıyla paylaşılmaması gereken, kişisel temizlik araçlarıdır. Başta kişinin kendi sağlığı olmak üzere, başkalarının da sağlığını korumanın en önemli aracı temizliktir. Sadece beden temizliği değil, kullanılan her şeyi ve her ortamı temiz tutmak da hijyenik olmanın gereğidir.

hijyen

Her insan kendi temizliğinden sorumludur. Çocuk yaşlarda anne, baba veya öğretmenler tarafından çoğu zaman bizzat yapılarak öğretilen temizlik uygulamalarının, çocukluktan sonra bireyin kendisi tarafından yapılması gerekmektedir. Örneğin; tuvaletten sonra ve yiyeceklere dokunmadan önce ellerin yıkanması bir alışkanlık olmalıdır. Her gün yapılan işler arasında banyo yapma bir başka temizlik uygulamasıdır.

Temizliğin sadece görünür kirlenme olduğunda yapılması yeterli değildir. Örneğin; uykudan uyanınca yüzün yıkanması, çamaşırların değiştirilmesi, gündelik temizlik uygulamalarıdır. Su ve sabun olmadan temizlikten bahsetmek olası değildir. Gelişmiş toplumlarda kişisel temizlikte en fazla kullanılan malzemelerin başında su ve sabun gelmektedir.

Bunun yanı sıra banyo süngerleri, lifleri, diş fırçaları, el ve ayak temizliği ile vücut temizliğinde kullanılan fırçalar, tırnak makası ilk akla gelen temizlik araçlarıdır. Bunların tümü başkalarıyla paylaşılmaması gereken, kişisel temizlik araçlarıdır. Başta kişinin kendi sağlığı olmak üzere, başkalarının da sağlığını korumanın en önemli aracı temizliktir. Sadece beden temizliği değil, kullanılan her şeyi ve her ortamı temiz tutmak da temiz olmanın gereğidir.

Hastalıkdan korunmanın esası temizliğe dayanır. Çünkü zararlı mikroplar kirli ve pis ortamda çok çabuk yayılır. Bunun için yeryüzündeki ilk insan olan adem aleyhisselamdan beri bütün hak dinler temizliği, temiz olmayı övmüşler ve ibadet için temiz olmak şartını koymuşlardır. Zaman zaman Allahü tealanın emirlerine sırt çeviren insanlar ve kavimlerin çeşitli hastalıklardan telef oldukları bir gerçektir.

Bunlardan biri ortaçağda 542 yılında Avrupa'da zuhur eden veba salgınıdır ki, 40 sene sürmüş ve 100 milyon insanın ölümüne sebeb olmuştur. Bu tarihten 1862 yılına kadar, Avrupa'da 25 büyük veba salgını ortaya çıkmıştır. 1347 senesinde Çin'den Avrupa ve İngiltere adalarına yayılan veba salgını neticesinde 50 milyon tahmin edilen Avrupa nüfusunun 25 milyona ve 4 milyon olduğu tahmin edilen İngiltere nüfusunun da 2 milyona indiği bilinmektedir.

Bütün bu salgınların sebebi ve mahiyeti bilinmediği için tedbir alınamamıştır. Halbuki Peygamber efendimiz; “Bir yerde taun (bulaşıcı olan ve salgın yapan hastalık, veba) olduğunu duyarsanız oraya gitmeyiniz, eğer bulunduğunuz yerde taun varsa oradan çıkmayınız.” buyurarak bugün uygulanan izolasyon ve karantinayı 1400 sene önce emretmiştir.

Genel hijyen kuralları nelerdir?

• El yıkama alışkanlığına sahip olmalıyız. Dışarıdan geldiğimizde, yemek yemeden önce ve sonra, tuvalet sonrasında mutlaka ellerimizi sabunlamalıyız. Özellikle antibakteriyel sabunları tercih etmeliyiz.
• Günde en az iki defa dişlerimizi fırçalamalıyız.
• Her gün saçlarımızı taramalı ve sık sık uygun şampuanla yıkamalıyız.
• En az haftada bir defa banyo yapmalı, çamaşır ve giyeceklerimizi sık sık değiştirmeliyiz.
• Haftada bir defa el ve ayak tırnaklarını kesmeliyiz.
• Çiğ meyve ve sebzeleri yıkamadan yememeliyiz.
• Açıkta satılan yiyecekleri tüketmemeliyiz.
• Yanımızda sürekli kağıt ve ıslak mendil bulundurmalıyız.
• Tuvaletleri temiz kullanmalıyız.
• Çöpleri çöp kutusuna atmalıyız.

Sözlükte “hijyen” ne demek?

1. Sağlık korumayla ilgilenen tıp dalı, sağlıkbilgisi.

Hijyen kelimesinin ingilizcesi

hygiene sa?lykbilgisi
Köken: Fransızca

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.