Gla Nedir? Gla Ne demek? – Bilgi Anahtari

GLA nedir?

GLA, Gamma Linolenik Asit, Omega-6 yağlarından biridir vücutta önemli anti enflamatuar etkisi olan prostaglandine dönüşür. Ayrıca hücre membranının önemli bir bileşenidir.

Gamma linolenik asit (GLA), Omega-6 doymamış yağ asitlerinden olup, si­yah kuşüzümü çekirdeği ve hodan tohumunda da çok miktarda bulunmaktadır. Ayrıca evening primrose oil’ (EPO) yani çuha çiçeği yağında da bol bulun­maktadır.

GLA'nın önemi nedir?

GLA, vücutta yapılamadığı için besinlerle alınmasına ihtiyaç vardır. Sağ­lıklı beslenme için vücuda alınan omega-6 ve omega-3 arasındaki oranın 1/1 ve 4/1 arasında olması gereklidir. Batı toplumlarında bu oran çok daha yüksek olup uzun sürede kalp, tansiyon, astım, kanser, artrit ve depresyon gibi hasta­lıkların riskinin artmasına neden olmaktadır.

Omega-6 ailesinin diğer üyeleri olan “linolenik asit” ve “arasidonik asit”, il-tihabi reaksiyona neden olduğu için aşırı alınmaması gereklidir. Gamma li­noleik asit ise tam ters etki ile iltihabi reaksiyonu baskılayarak vücudun hasar görmesini engellemektedir.

Bununla birlikte omega-3 ailesinin üyeleri olan balık ve balık yağında bulunan EPA ile DHA’nın hastalıklardan korunma ve enflamasyonu önlemedeki yararı gamma linolenik asit’ten daha fazladır.

GLA'nın kullanıldığı hastalıklar nelerdir?

Şeker hastalığı, göz hastalığı, osteoporoz, menopoz yakınmaları, adet ya­kınmaları, egzema, alerji, romatoid artrit, hiperaktivite hastalığı, alkolizm, kilo kaybı, kanser, tansiyon yüksekliği ve kalp hastalığı.

Çeşitli kanser hücre hatla­rında normal hücrelere etki yapmadan öldürücü etki gösterdiği saptanmıştır. Meme kanseri hücrelerine karşı akıllı ilaç olan trastuzumab ile birlikte daha etkili olduğu gözlenmiştir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir