Gestapo Nedir? Gestapo Ne demek? – Bilgi Anahtari

Gestapo nedir?

Nazi Almanyasının gizli polis teşkilatı. Gestapo ismi Almanca Devlet Gizli Polisi manasına gelen “Geheime Staatspolizei”nin kısaltılmış şeklidir. Gestapo, esasında nazi polisinin icraatı yapan kısmıydı. Teşkilat 1933-1936 seneleri arasında SS’lerin (Kara Gömlekler) lideri olan Heinrich Himmlerin yönetimine geçti. Fakat Gestapo bölümleri arasındaki iç anlaşmazlıklar teşkilatın Devlet Merkezi Emniyet Dairesi ismi altında birleştirilmesi ile ortadan kalktı.

Nazi Almanyası polis teşkilatlarının çoğu Weimar Cumhuriyeti (1919-1923) zamanında kanuni devlet teşkilatları olmalarına rağmen, Hitler rejimi tarafından dikta rejiminin kendine hizmet eden aletleri haline gelmişlerdir. Gestapo teşkilatı eski Prusya politik teşkilatının devamıydı ve gizli polis teşkilatının yetkileri tamamen sınırsızdı. Mahkemelerin kararları bile onu bağlamıyordu.

Gestapo, 1936-1945 seneleri arasında Heinrich Mueller tarafından idare edilmiş ve icraatı ile dehşet saçmıştı. Politik muhaliflerin ve Yahudiler gibi istenmeyen kimselerin takibi ve toplanması üzerinde tam yetkisi vardı. 1946 Nuremberg yargılamalarında, Gestapo teşkilatı suçlu bulunarak kanun dışı ilan edildi.

Sözlükte “gestapo” ne demek?

1. Nazi almanyasında gizli polis örgütü.

Gestapo kelimesinin ingilizcesi

n. German secret police during the Nazi regime (known for their brutality and cruelty)
Köken: Almanca

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.