Ges Nedir? Ges Ne demek? – Bilgi Anahtari

GES nedir?

GES sistemi güneş enerjisinden elektrik üretim sistemlerinin kısa adıdır. Solar sistemi yada GES sistemleri olarak kısaca ifade edilir.

Ges sistemlerinin mantığında güneş ısınlarının güneş panellerin üzerine düşerek elektronların hareket etmesi sonucu elektrik akımının oluşabilmesiyle elektrik enerjisi üretimi meydana gelir.
Ges sistemlerinde  elektrik üretimi için  gün ışığı yeterli olup sıcaklıkla pek bir ilgisi yoktur.

Yalnız fazla sıcaklık güneş panellerindeki silisyum maddesinin elektronların arasındaki mesafe artacağından elektrik üretimi olumsuz yönde etkilenir. Güneş enerjisi ile elektrik üretimi uzun bir dönem ve geliştirmelerden sonra kabul edilebilir düzeyde olup ticari amaç  ve kendi elektrik enerjisini sıfırlamak için yatırımlar başlamıştır.

Yenilenebilir enerji kaynaklarından olan Ges sistemlerine son zamanlarda ülkemizde her geçen gün insanlar tarafından daha fazla ilgi ve talep gösteriliyor. Yakın zamanda herkes kendine en.uygun.şartlarda elektrik üretim.sistemi kurarak elektrik giderlerini sıfırlamak ve fazlasını devlete satarak kazanç elde edecekler.

Ülkemiz güneş enerjisinden potansiyel olarak Avrupa'dan daha.fazla olmasına karşılık yeterli yatırıma ve ilgiye ulaşmamıştır. Özelikle ülkemizin İç Anadolu bölgesi, Doğu Anadolu bölgesi, Güneydoğu Anadolu bölgesi,  Akdeniz bölgesi ve Ege bölgeleri elektrik üretimi için.en uygun bölgeler olup oradaki insanlara yatırım ve zenginlik kaynağı sağlamak açısından en iyi kaynaklardan biridir.

GES (Genelkurmay Elektronik Sistemler) nedir?

GES Türkiye’nin en yüksek kapasiteli elektronik istihbarat ve dinleme üssü olan ve ‘Bayrak Garnizonu’ olarak da bilinen Genelkurmay Elektronik Sistemleri'nin kısa adıdır. GES Komutanlığı, Genelkurmay Elektronik Sistemler komutanlığı elektronik istihbarat faaliyetlerinden sorumlu birimdir.

Ancak Genelkurmay'ın bünyesinden çıkarılarak Milli İstihbarat Teşkilatına devredilmiştir. Merkezi Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde, eteklerinde Gökçe höyük köyünün bulunduğu Bayrak tepesinde bulunan bu komutanlık, 1958 yılında SSCB’ye yönelik elektronik ve sinyal istihbaratı ihtiyacı kapsamında ABD tarafından kurulmuş, daha sonra TSK’ne devredilmiştir.

Doğrudan Genel Kurmay Başkanlığına bağlıdır. Devirden sonra bir kısım Amerikalı personel, bir süre daha garnizonda faaliyete devam etmiş ancak daha sonraki yıllar bu personelde garnizonu terk etmiştir. Aynı Özel Kuvvetler Komutanlığı gibi GES’te TSK içindeki her kuvvetten personel bulundurur, bu personel sınıf okullarında iken GES tarafından seçilir, özellikle muhabereci ve dil bilir personel tercih edilir. Bu sebeple yurtdışına en çok askeri ataşe gönderen TSK komutanlığıdır.

Eskiden ismi Gizli Elektronik Sistemler olan GES daha sonra Genelkurmay Elektronik Sistemler ismini almıştır. Bünyesinde tüm kara ve deniz komşularımızın şubesini bulunduran GES bu ülkelere karşı elektronik ve sinyal istihbaratı, elektronik karıştırma ve sabotajlar yapar. Eskiden çok sıkıntılı Dornier uçaklarını kullanan, düşman iletişim hatlarına sızıp tıraş makinesi veya müzik dinleten bu gözü kara ve uzman personel, bugün gelişen teknolojinin de etkisiyle çok daha gelişmiş sistemler, yöntemler ve uçaklar kullanmaktadır.

Türkiye’nin birçok yerinde D/F istasyonları bulunur. Aynı şekilde iç güvenlik harekat bölgelerindeki birliklerde de personel bulundurur, bugüne kadar dinleme ve yer kestirme yoluyla birçok başarıya imza atmıştır ancak bölgenin dağlık ve engebeli yapısı tabi ki ters bir etkendir. Türkiye Cumhuriyeti’nde NATO istihbarat ağı ECHELON çıkışının bulunduğu tek Servis/Komutanlıktır.

NATO üyesi Türkiye’nin bir komutanlığıdır ve sorumluluklarını yerine getirmektedir. Komutanlık bugüne kadar özgün yurtiçi ürünleri desteklemiş yurtdışından aldığı cihazları tutanakla kaza/kırıma uğramış gibi göstererek bu cihazları ulusal kurumlara teslim etmiştir, aynı şekilde yurtdışı muadillerinden kat be kat daha pahalı olmasına rağmen cihazlarını yurtiçinden temin etmektedir.

Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde bulunan adeta çölün ortasında bir vaha olan Bayrak Garnizonu GES’in merkezidir. Devasa antenlerin bulunduğu bu garnizon adeta bir istihbarat köyüdür ve lojman kısmı çalışan personel ve ailesine çok iyi olanaklar sunmaktadır. Garnizon içindeki herkesin lojman bölümü de dahil klerans kartını takması zorunludur.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.