Fyo Nedir? Fyo Ne demek? – Bilgi Anahtari

FYO nedir?

FYO Fakülte Yüksek Okullar şubesinin kısaltmasıdır. Polis Akademisine bağlı bir birimdir.

FYO’da açıklanan üniversitelerin öğrencileri hem kendi üniversitelerinde emniyet teşkilatı adına okuyor hem de Polis Akademisini okumuş sayılıyor. Kendi üniversiteleri bitince hem üniversite eğitimleri sonucu aldıkları ünvanlar ile birlikte emniyet teşkilatında komiser yardımcısı olarak göreve başlıyorlar. (Polis Akademisi mezunlarının hak ettiği tüm özlük haklarına sahip oluyorlar) Emniyet Müdürlüğüne kadar yükselebiliyorlar.

Polis Akademisi Başkanlığına Bağlı olarak Emniyet Genel Müdürlüğünün ihtiyaç duyduğu uzmanlık alanlarında personel ihtiyacını karşılamak üzere Ankara'daki devlet üniversitelerinin çeşitli bölümlerinde okuyan öğrencileri bünyesine alarak, fakültelerindeki eğitimlerinin yanı sıra, özel disiplin kuralları çerçevesinde öğrencilere eğitim – öğretim ve mesleki eğitim veren bir birimdir.

2011-2012 eğitim-öğretim yılında Polis Akademisi Başkanlığı’na bağlı olarak Fakülte ve Yüksek Okullarda ( FYO ) okutulmak üzere aşağıda belirtilen bölümlerde toplam (50) öğrenci alınmıştır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.