Flash bellek Nedir? Flash bellek Ne demek? – Bilgi Anahtari

Flash bellek nedir?

Flash bellek ya da diğer adıyla flash disk, güç kesintisinde dahi içerdiği bilgileri kaybetmeyen ve tekrar tekrar yazılıp silinebilen bir veri depolama birimidir. Flash diskin yapısı RAM'lere, kullanımı Hard Disk'lere benzer.

Flaş belleklerin yapısı mekanik değildir; elektroniktir. İçerisinde hareket eden bir parça yoktur. Bu özelliklerinden dolayı bu tarz bellekler “solid-state” olarak, yani “durağan” olarak adlandırılırlar. Hareket eden parça olmamasından dolayı hassasiyet değerleri yüksek değildir ve özellikle mobil alanda kullanımları çok yaygındır. mp3 Player'larda, cep telefonlarında, el bilgisayarlarında, dijital fotoğraf makinalarında ve dijital görüntü aygıtlarında yaygınca kullanılırlar.

Flaş bellek, bir EEPROM çeşidi olarak adlandırılabilir. “Elektriksel olarak programlanabilen sadece okunabilen bellek” olarak çevirebileceğimiz EEPROM'ların üzerindeki veriler elektriksel yolla değiştirilebilir. Sadece okunabilir bellek denilmesinin sebebi, blgilerin kalıcı olmasından kaynaklanır. Klasik bellek yapılarından bilindiği üzere, Flaş bellekler de hücrelerden oluşur.

Her hücrenin kendi transistörleri vardır. Bilgisayar otamında bilgiler 0 ve 1'lerden oluşur. 0'lar sinyal olmadığı, 1'ler ise sinyal olduğu anlamına gelir. Veri yazılmak istendiği anda, transistörlerin sinyal seviyeleri değiştirilerek bilgiler yazılır, silinir veya yenilenir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.