Fason Nedir? Fason Ne demek? – Bilgi Anahtari

Fason nedir?

Fason kavramı, asıl iş veya ürün sahibinin, iş veya ürün ile ilgili işlemlerin tamamını veya bir kısmını dışarıdan farklı firmalara yaptırmasına denir.

Hatta bu mantık ile bakıldığında, inşaat sektöründeki “taşeronluk” kavramı dahi “fason iş” olarak düşünülebilir. Taşeron: Büyük bir işin bir bölümünü yaptırmayı, asıl müteahhitten kendi üzerine alan ikinci müteahhittir. Hatta tekstil sektöründe, dışarıya işi yaptıran tarafından hammaddesi verilmeden yaptırılan işler dahi fason iş olarak adlandırılmaktadır.

Fason üretimde üretimin sürekli olması için 1960 yılında ortaya çıkarılmış bir üretim modelidir. Bu sayede üretimi sürekli hale getirmek ve devamını sağlamak amaçlanmıştır. Fason üretimde malzemeler genelde marka sahibi tarafından karşılanır ancak üretimi başka firmalara yaptırılır.

fason

Bu sayede daha hızlı işler ve sürekli hale gelir. Firmanın hem malzeme üretmesi hem de imalat yapması uzun zaman alabilir ancak iki firmanın el birliğiyle çalışmasıyla üretim daha kolay ve hızlı bir hale gelir. Örnek verecek olursak ülkemizde araba fabrikaları bulunmaktadır. Mesela Renault’un fabrikaları ülkemizde mevcuttur. Bunun yanı sıra birçok araba firmalarının fabrikaları ülkemizde bulunmaktadır.

Fransa’da üretilen arabanın parçaları ülkemize gelmekte ve birleşimi Türkiye’de yapılmaktadır. Bu sayede hem zamandan tasarruf edilmekte hem de seri üretime geçilmektedir. Örneğin elinizde bulunan bir işi bir günde yapıyorsunuz. İki hatta üç kişiyle bu işi daha kısa sürede yapabilir ve aynı ekiple bir gün içerisinde o işten en az 2-3 kat daha fazla iş yapabilirsiniz. Fason üretimde buna benzerdir.

Fason üretim sayesinde taraflar, profesyonelleştikleri alanlarda yoğunlaşıp, iş çerçeveleri dışındaki alanlara müdahale etme zorunluluğundan kurtulurlar. Üretim konusunda uzmanlaşmış üretici ve pazarlama, dağıtım konusunda uzmanlaşmış ürün sahibi, kendi uzmanlıklarını katarak ortak bir çalışma gerçekleştirir.

Sözlükte “fason” ne demek?

1. Terzilik, marangozluk, imalat vb. alanlarında belli bir ölçü ve modele göre malzemeye biçim verme işi, kesim.

Fason kelimesinin ingilizcesi

n. way, style, manner
Köken: Fransızca

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.