Evd Nedir? Evd Ne demek? – Bilgi Anahtari

EVD nedir?

Elektronik Veri Değişimi veya kısaca EVD, işletmeler arasında yapılması gereken bu evrak işlemlerinin, belirlenmiş bir format üzerinden, internet ortamında kolaylıkla yapılmasını sağlayan bir sistemdir.

Elektronik ortamda yapılan bu evrak işleri hem evrak kayıplarının, hem de insan hatalarının önüne geçilmesinde faydalı olur. Ayrıca zamandan ve maliyetten tasarruf sağlar.

Enerji verimliliği danışmanlığı (EVD) nedir?

Enerji verimliliği, konfor/üretim şartları değişmeden, birim alan/ürün başına tüketilen enerjinin azaltılmasıdır.

Bir başka tarifi de aynı işi, daha az enerji kullanarak yapmaktır. Enerji tasarrufu ise konfor/üretim şartlarından ödün vererek tüketilen enerjinin azaltılmasıdır.

Örneğin binalara dıştan mantolama yapmak, 100W’lık enkandesan ampul yerine 20W’lık tasarruflu ampul kullanmak enerji verimliliği, kışın okullarda 24°Colan bir sınıfın sıcaklığını 20°C’ye indirmek, ya da bir büroda minimum aydınlatmayı sağlayan üç lambadan birisini söndürmek enerji tasarrufudur.

evd

Azalan enerji kaynakları, artan çevre kirliliği ile Enerji Yönetimi çok büyük ve gitgide önemi artan olan bir konu olmaktadır. Genel olarak tesislerde enerji maliyetleri, işletmenin operasyonel bütçesinde yüzde 10 ile 50 oranında yer alır.

Ürünün, hizmetin birim maliyetini, kurumun karlılığını ve rekabet gücünü etkiler. Dolayısıyla enerji yönetimi yapmak günümüz koşullarında kaçınılmaz olmaktadır. İyi bir enerji yönetimi, %5 ile %40 arasında enerji tasarrufu sağlar.

Enerji Yönetimi, kısıtlama uygulamaksızın yani gerekli olan 3 ışıktan 1’ini söndürerek değil akıllı mühendislik çözümleri uygulayarak enerjinin en verimli şekilde kullanılmasıdır.

Diğer bir açıdan tesislerde enerji yönetimi açıklanırsa ürün/hizmet/metrekare başına düşen enerji giderlerinin enerjiyi verimli kullanarak azaltılması, aynı enerji ile daha çok üretim yapılması, karlılığın artırılmasıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.