Egk Nedir? Egk Ne demek? – Bilgi Anahtari

EGK nedir?

Kalbin elektriksel aktivitesinin grafik olarak özel kağıtlara yazdırılma iş­lemine elektro kardiyografi (EKG) denil­mektedir. Kalbin elektriksel aktivitesi deri­ye yerleştirilen küçük metal diskler (elek­trotlar) vasıtasıyla ölçülmektedir. Elektrot­lar hastanın göğsüne, kollarına ve bacakla­rına yerleştirilmektedir.

Elektrotlar, elek­triksel aktiviteyi kağıt üzerindeki şekle dö­nüştüren cihaza bağlanmaktadır. Kağıt üze­rindeki bulgular da hekimler tarafından de­ğerlendirilmektedir. Elektrokardiyografi kalp genişlemesi, kalp büyümesi, kalbe gi­den kan miktarındaki azalma, kalp ritim problemleri hakkında önemli bilgiler verebilmektedir.

EKG ne için kullanılır?

• EKG kalbin işlevinin değerlendirilmesinde kullanılan en önemli yöntemlerden biridir. Doğrudan doğruya kalp kasının kasılma şeklini gösterir.
• EKG ile kalbin ritim ve iletim bozuklukları belirlenebilir.                                                         
• Koroner yetmezliği veya infarktüs tanısı konulabilir.
• Kalp duvarlarında kalınlaşma ve kalp boşluklarında genişleme bulguları saptanabilir.
• Elektronik kalp pilinin işlevleri değerlendirilebilir.
• Bazı kalp ilaçlarının etkileri, elektrolit dengesizliği (özellikle serum potasyum eksikliği veya fazlalığı)
• Kalp dışı hastalıkların kalbe etkileri araştırılabilir.

EKG testi nasıl yapılır?

EKG cihazı her yere kolaylıkla taşınabilinir, olduğundan tetkik her yerde yapıla­bilmektedir. EKG çekilmesi için hastanın özel olarak hazırlanmasına gerek yoktur. Ağrılı veya hasta açısından rahatsız edici bir işlem değildir. EKG çekimi sırasında hasta muayene masasında veya yatakta sırt üstü yatar.

Hastanın bel üstü bölgesi, el ve ayak bilekleri açılır. Eğer çorap varsa çıkarılır veya bilekler ortaya çıkarılacak biçimde sıyrılır. Elektrot diskleri kollara, bacaklara ve göğsün ön yüzüne yerleştirilir. Özel EKG jeli veya alkollü pamuk deri ile elektrotlar arasına kaydın daha iyi olması için sürülür.

Çekim sırasında hasta hareket etmemeli veya konuşmamalıdır. EKG genellikle 5-10 dakika içerisinde çekilmektedir. Tamamen ağrısızdır, elektrotlar veya iletici jel ilk kullanıldığında soğukluk hissi verebilmektedir. Elektrotların yerleştirildiği yerlerde kızarıklık veya hafif derecede ağrı hissedilebilmektedir.

EKG'nin olumsuz veya yan etkisi varmıdır?

EKG çekimi ile herhangi bir risk bulunmamaktadır. Bu test tamamen güvenli bir testtir. Cihaz kalbin elektriksel aktivitesini kaydetmektedir. Cihazdan hastaya herhangi bir elektriksel uyarı gitmemektedir. Bilinen hiç bir yan etkisi yoktur.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.