Düz ayna Nedir? Düz ayna Ne demek? – Bilgi Anahtari

Düz ayna nedir?

Düz ayna'nı tam adı aslında “düz ayna” dır. Kısa olarak Düz ayna adıyla bilinirler. Yansıtıcı yüzeyi düz olan aynalara “Düz ayna” denir. Düz aynaya düşen ışınlar aynada yansıma kanunlarına göre yansırlar. Düz aynalarda daima düzgün yansıma görülür. Saydam ortamda hareket eden ışığın herhangi bir yüzeye çarpıp geri dönmesine “yansıma” denir. Yansıma olayında ışığın hızı, frekansı, rengi yani hiçbir özelliği değişmez. Sadece hareket yönü değişir.

Zahiri görüntü

Yansıyan ışınların uzantılarının kesişmesiyle oluşur. Görüntü aynanın arkasında oluşur. Düzdür ve görülebilir.

Gerçek görüntü

Yansıyan ışınların kendilerinin kesişmesiyle oluşur. Cisimler aynı tarafta oluşur. Terstir. Görülebilmesi için ekran üzerine yansıtmak gerekir.

Düz aynada görüntünün özellikleri

1. Zahiridir yani aynanın arkasında oluşur. (yalancıdır = gerçek değildir = görünendir).

2. Aynanın arkasında oluşur (aynanın içerisinde oluşmaz).

3. Düzdür.

4. Cismin aynaya olan uzaklığı ile görüntünün aynaya olan uzaklığı eşittir.

5. Cismin boyu, görüntünün boyuna eşittir.

6. Cisme göre sağlı solludur. (Sağ el, görüntünün sol elidir)

7. Görüntü aynaya göre simetriktir.

Düzlem aynada özel durumlar

1. Düzlem aynada gerçek cismin görüntüsü her zaman zahiridir.Cismin aynaya uzaklığı görüntünün aynaya olan uzaklığına cismin boyuda görüntünün boyuna eşittir.,
2. Aynaya paralel duran bir cisim v hızıyla yaklaşırsa görüntü aynaya -v hızıyla yaklaşır.
3. Bir düzlem aynaya gelen ışığın doğrultusu değiştirilmeden, ayna a açısı kadar döndürülürse yansıyan ışın 2a kadar döner.
4. Bir düzlem ayna yaklaştıkça gelme açısı, dolayısıyla yansıma açısı da büyür. Bu da yansıyan ışınlar arasındaki alanın büyümesi demektir. Ayna uzaklaştıkça görüş alanı azalır.
5. Kesişen iki düz ayna arasındaki açı a kadar ise aynalar arasında meydana gelen görüntü sayısı n= (360 / a )-1 tane olur.
6. Paralel iki düzlem ayna arasındaki görüntü sayısı sonsuzdur.

Düz aynaların kullanıldığı yerler

Düz aynalar, cisimlerin aynı büyüklükte görüntülerini elde etmek için evlerde, mağazalarda, iş yerlerinde ve çeşitli teknolojik araçlarda kullanılır. Ayrıca ısı ve ışık yalıtımı sağlamak için binaların dış cepheleri ayna gibi yansıtıcı camlarla kaplanır. Ayrıca projeksiyon, tepegöz, periskop gibi teknolojik araçların yapımında da kullanılır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.