Dropbox Nedir? Dropbox Ne demek? – Bilgi Anahtari

Dropbox nedir?

Dropbox’ı en basit haliyle, bir dosya paylaşım platformu olarak tanımlayabiliriz.

Yıllardır resim, müzik, döküman ya da sık kullandığımız diğer birçok dosyayı içinde depoladığımız flash diskin son ve en gelişmiş halidir Dropbox. Flash diskten  farkıysa  yanımızda taşımamızı ve unutmuş olma ihtimalinde kaygılanmamızı gerektirmez sadece bu uygulamadan faydalanabilmek için tek şart; online olmak.

Uygulamayı kullanabilmek için öncelikle dropbox.com’a girip bir hesap oluşturmak ve sonrasında da uygun yazılımı indirip bilgisayarımıza kurmak gerekiyor. Eskiden depolama alanları o kadar yetersizdiki bir müzik dosyasını 2 diskete ancak sığdırabiliyorduk. Gittigide gelişen teknolojiyle beraber daha fazla bilgiyi elimizde tutabilir hale geldik.

Artık bilgiyi elimizde depolamamızda bir anlam ifade etmiyor önemli olan elimizdeki o bilgiye istediğimiz her an ulaşabilmemiz. İşte bu ihtiyaçtan dolayı çeşitli sistemler geliştirilmiştir bunlardan biride dropbox'dur. Tamamiyle Cloud teknolojisi düşüncesiyle çalışan sistemde sisteme yüklediğiniz dosyalara siz istediğiniz zaman dünyanın her yerinden ulaşabiliyorsunuz. Dosyalarınız online bir ortamda saklanıyor.

Dropbox'u nasıl kullanabilirim?

Öncelikle dropbox websitesine giriyorsunuz ve Create an account ile yeni bir hesap oluşturuyorsunuz. E-mail adresinize gelen onay mailine tıklayarak hesabınızı aktifleştiriyorsunuz. Şifreleriniz ne kadar karmaşık koyarsanız bilgileriniz o kadar güvende olacaktır. Hesabınızı onayladıktan sonra Dropbox'un özel yazılımını indirerek bilgisayarınıza kuruyorsunuz.

Yazılımı bilgisayarınıza kurduktan sonra yazılımı çalıştırıyorsunuz. Bu yazılım sayesinde istediğiniz bilgileri karşı sunucuya upload ederek kullanıcı adı ve şifrenizle her an erişilmeye hazır hale geliyor. Halihazırda kullanıcılara 2 Gb'lık ücretsiz bir alan veriliyor. İsterseniz ücretini ödemek koşuluyla kapasiteyi arttırabiliyorsunuz.

Kurulumda program size bir klasör belirlemenizi söylüyor dropbox'a özel bir klasör oluşturup bu klasörü belirleyin. Artık o klasöre attığınız her dosya eş zamanlı bir şekilde dropbox'taki 2 Gb'lık alanınıza upload edilecek ve heryerden erişime hazır hale gelecektir. İsterseniz akıllı telefonlarınızdanda bu dosyalara ulaşabilirsiniz.

Dropbox'ta hangi bilgiler bulundurulmamalı?

1. Kişisel kimlik bilgileriniz,

2. Kredi kartı bilgileriniz,

3. Herhangi bir bankada bulunan hesap bilgileriniz,

4. Cep telefonu bilgileriniz,

5. Ev adresi bilgileriniz,

6. Online bankacılık şifreleriniz,

7. Özel fotoğraflarınızı,

8. paypal vb. gibi e-ödeme sistemleri bilgilerinizin bulunmamasına özen gösteriniz.

Dropbox'un yararları nelerdir?

1. Dosyalarınıza tek merkezden ulaşabilirsiniz.

2. Dilerseniz şifrenizi arkadaşınıza vererek dosyalara onunda ulaşmanı sağlayabilirsiniz.

3. Fotoğraflarınızı depolayarak paylaşabilirsiniz.

4. Tek bir dosya için harici harddiskinizi yanınızda taşımanız gerekmez.

Dropbox servisinin alternatifleri nelerdir?

1. Google Music

2. Google Docs

3. Box.com

4. Windows Live Skydrive

5. ftp web Storage

6. Gladinet.com/

Dış bağlantılar

Dropbox resmi web sitesi

Dropbox'ta bir dosyanın nasıl paylaşılabileceği ile ilgili bir video

Windows için Dropbox yazılımını indirin.

Mac için Dropbox yazılımını indirin.

Linux için Dropbox yazılımını indirin.

Akıllı telefonlar için Dropbox yazılımını indirin.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.