Diyoptri Nedir? Diyoptri Ne demek? – Bilgi Anahtari

Diyoptri nedir?

Merceklerin güç birimidir. Odak uzaklığı 1 metre olan bir merceğin gücüne «diyoptri» denir. Göz hekimliğinde miyopluk ve hipermetropluk derecesi diyoptri ile ifade edilir.  Bir merceğin gücü, odak uzaklığı ile ters orantılıdır. Odak uzaklığı ne kadar küçükse gücü o kadar büyük olur: P=Y=1/f’dir. (P=Güç), (Y=Yakınsama). Merceklerde güç ve yakınsama, sayısal ve birim olarak birbirine eşittir. Odak uzaklığının metre cinsinden tersi, bir merceğin diyoptri olarak gücünü verir. İnce kenarlı merceklerde yakınsama (güç) pozitif, kalın kenarlı merceklerde yakınsama negatiftir. Bir merceğin ışığı toplama veya odaklama gücü şeklinde açıklanır. Odak uzaklığı f=25 cm olan ince kenarlı bir merceğin yakınsaması 1/0.25=4 diyoptri, f=2 m ise Y=1/2=0,5 diyoptri olur. Bu durumda birinci mercek ikinciden daha güçlüdür.

Diyoptri ayarı; vizör içerisinde bulunan optik elemanı hareket ettirdiğinden ayarlamayı, vizör lastiğinin sağ kısmına konuşlandırılmış olan minik kadran (tırtıklı minik çark) kullanılarak yapılmaktadır. Gözlük ile fotoğraf çekmekten sıkılıyorsanız ve görme işlevini düzgün gerçekleştirmek için mecburen gözlük kullanıyorsanız ve ?ben bu kareyi keşke gözlüğümü kullanmadan da net çekebilseydim? diyorsanız eğer; diyoptri ayarı burada kurtarıcımız oluyor. Gözlüksüz konumdayken vizörden baktığınızda, flu bir görüntü ile karşılaşırsınız. Fakat diyoptri ayar tekerleğini sağ veya sol konuma çevirdiğinizde, cam gibi bir görüntü sizi bekliyor olacaktır.

Fabrika çıkışında üretici tarafından diyoptri ayarı, normal görüş açısına göre ayarlanmış olarak gelmektedir. Yani gözümüz ekstra bir araçsız (lens, gözlük) ise herhangi bir ayar yapmak söz konusu değildir. Fakat gözlük kullanıyor ve gözlüksüz de net görerek fotoğraf çekmek istiyorsanız,yukarıda belirttiğimiz hususları gerçekleştirmeniz kurtarıcı olacaktır.Diyoptri ayarı esnasında objektifin ön kapağının açık olması, netlemeyi otomatik kullanıyorsanız objektif üzerinde bulunan AF&MF anahtarının AF konumunda olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bununla beraber gözlüksüz yaptığınız ayar; gözlüğünüzü taktığınızdan sonra araya giren camdan dolayı flulaşacağından, tekrar diyoptri ayarı yapmanız gerektiğini unutmamalısınız.

diyoptridiyoptri

diyoptri

Etkin güçteki değişim

Lensin diyoptri gücü düşük ise eğimle meydana gelebilecek etkin gücün değişimi, çok belirgin ve rahatsız edici değildir. Yüksek diyoptrili bir lens söz konusu olduğunda Pantoskopik açı eğiminin arzu edilenden fazla artması kullanıcı için kritik, rahatsız edici ve istenmeyen yeni diyoptri oluşmasına neden olur. Sferik bir lense pantoskopik eğim verildiği zaman iki çeşit değişim meydana gelir.

1. Yeni sferik güç meydana gelmesi 
2. Yeni silindirik güç meydana gelmesi

Pantoskopik bir açı sferosilindirik bir lens için söz konusu olursa sonuç olarak yeni bir sferik güç ve farklı bir silindirik güç doğar. Bu değişiklik:

1. Lensin dikey meridyendeki diyoptri gücüne 
2. Lense verilen Pantoskopik eğimin açısına bağlıdır. Lensin diyoptri gücü veya eğimin açısı arttıkça, diyoptri güç değişiminde daha büyük bir artış meydana gelmektedir.

Sözlükte “diyoptri” ne demek?

1. Optik sistemlerin yakınsaklık birimi.

Diyoptri kelimesinin ingilizcesi

n. dioptrics
Köken: Fransızca

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.