Diyet Nedir? Diyet Ne demek? – Bilgi Anahtari

Diyet nedir?

Diyet, bazı hastalıklara perhiz yapacak olan kimselere uygulanan yemek listesine, ve beslenme şekline verilen isimdir.

Şişmanlık hem estetik olarak, hem de sağlık açısından özenilir bir durum değildir. Orta yaşa doğru insanlar daha çok kilo alma eğilimindedirler. Şişmanlığın nedenlerinden biri yakacağından çok kalori almaktır. Kilo vermek istiyorsanız aldığınız kalori miktarını kısmak ve ideal kiloya geldikten sonra da o kiloyu muhafaza etmeye özen göstermelisiniz.

Genellikle diyet kavramını, aç kalmak, sevdiğimiz yiyeceklerden mahrum olmak ve en kötüsü de yaşamımızın belirli bir döneminde birkaç aylığına veya bir kaç haftalığına uyguladığımız can sıkıcı, yaparken sizi kısıtlayan ve dolayısıyla mutsuz eden değişik bir beslenme çeşidi şekilde düşünmekteyiz.

Amaç diyet dediğiniz kısa süreli bir beslenme programını göze çarpan bir sürede uygulamak değil, kalıcı ve sıhhatli olan beslenme programını hayatınıza yerleştirmektir. Diyetisyen de bu süreçte size yol belli eden, alternatifler sunan, sıhhatli ve dengeli beslenmeyi size öğreten sağlık profesyonelidir.

diyet

Doğru uygulanan diyetlerde aç kalmak zorunda olmadığınız gibi diyetisyeninizin vücut yapınız ve sosyal yaşantınıza göre hazırladığı diyet listesinde sevdiğiniz yiyeceklerden de mahrum kalmamış olursunuz. Diyet şeker hastalığı, kolesterol, kalp damar, böbrek hastalıkları gibi beslenmeye özen gösterilmesi gereken bazı hastalıklarda da doktor tavsiyesiyle uygulanır.

Şok diyetler sürekli uygulanamayacağı için bırakıldığında giden tüm fazla kilolarında ayni hızda geri gelmesine neden olurlar. Bir fotomodelseniz ve kısa süre içinde bir çekiminiz varsa ve bu işten para kazanıyorsanız sadece o çekim günü için kısa süreliğine şok bir diyet yapabilirsiniz, ama asla o şekilde formda kalamayacağınızı ve sağlığınızı koruyamayacağınızı bilmelisiniz.

Sonuç “kolay giden kolay gelir kuralını” unutmamalıyız, şok diyetler yerine yaşam boyu uygulayabileceğimiz sağlıklı beslenme alışkanlıkları elde ederek, egzersiz ve sporu hayatımıza sokarak kas kaybetmeden daha yavaş ama daha sağlıklı kilo verip vücut formunu daha uzun süre koruyabileceğimiz yöntemleri uygulamalıyız.

Sadece diyet yaparak kilo verebilir mi?

Diyet kelimesi çok sık kullanılmasına rağmen yerini daha çok sağlıklı beslenme kelimesine bırakması gereken bir kavram haline gelmiştir. Kilo vermek ise kilo kontrolü olarak düşünülmelidir. Diyet aşırı kilolarımızdan dolayı bir takım sağlık problemleri çıkmaya başladığında veya belli ameliyatlar öncesi acil kilo kaybetme gerektiren durumlar haricinde çok fazla tercih edilen bir durum olmamalıdır.

Kilo kontrolü ve sağlıklı beslenme ise tüm yaşamımız boyunca dikkat etmemiz gereken nefes almak ve su içmek kadar önemli bir unsurdur. Unutulmamalıdır ki sportif açıdan önemli olan kilo kaybetmek değil sadece fazla olan yağlarımızdan kurtulmaktır. Özellikle egzersiz olmadan sadece diyetle belki daha hızlı kilo verilebilir, fakat metabolizma hızımız egzersiz olmadan artmayacağı için diyet kesildiğinde kilolar eski metabolizma hızına geri dönecektir.

Diyet, sağlık durumu gerektirdiği takdirde sadece doktorlar tarafından tavsiye edilmelidir. Diyet, bir diyetisyen tarafından verilen sağlıklı bir beslenme programıdır. Bu programın içinde bulunan besinler tamamı ile kişinin özelliklerine göre ayarlanmaktadır. Kişinin yaşı, cinsiyeti ve içinde bulunduğu sağlık durumu diyet listesinin önceliklerini belirlemeye yardımcı olmaktadır. Bu konuda hem diyetisyene hem de beslenme uzmanlarına oldukça iş düşmektedir.

Diyet yapmak zor bir süreçtir. Bu süreci ancak iyi bir diyetisyenin gözetimi altında yaparsanız başarı ile sonuçlandırabilirsiniz. Elbette eğer birkaç kilo fazlanız varsa uygun bir beslenme programı ve sporla bu kiloyu üzerinizden atabilirsiniz. Ancak diyet nedir diye sorduğunuzda bu sürecin bir motivasyon ve disiplin süreci olduğunu da bilmeniz gerekmektedir.

Bu motivasyonu da size aşılayacak olan kişi diyetisyendir. Ruhen ve fiziken girilen bir disiplin süreci olan diyet mutlaka sağlıklı besinlerden oluşan bir liste çerçevesinde yapılır. Diyete destek veren en sağlıklı hareket ise, düzenli egzersizdir. Bu noktaları birleştiren bir husus olan diyet hakkında size en doğru bilgileri konusunda uzman kişiler verebilir.

Sözlükte “diyet” ne demek?

1. Perhiz, rejim.
2. İslam hukukunca öldürme ve yaralamalarda suçlunun ödemek zorunda olduğu akçe.

Cümle içinde kullanımı

Kolunun diyetini ben verdim. Yoksa çolak kalacaktın.
– Ö. Seyfettin
Diyet kırk deve, bir beyaz dişi hecin, evlenebilir bir kızdan ibarettir.
– F. R. Atay

Diyet kelimesinin ingilizcesi

n. diet, regime, regimen
Köken: Arapça

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.