Difüzör Nedir? Difüzör Ne demek? – Bilgi Anahtari

Difüzör nedir?

Saç kurutma makinelerinde kullanılan yuvarlak içerisinde dişler olan ve dalgalı saçları şekillendirerek kurutmaya yarayan parçanın adı “Difüzör” dür.

Difüzör saç kurutma makinesinin ucuna takılır, saç kurutma makinesi çalıştırılır saçlar tarak ile taranıyormuş gibi gibi yapılarak hem saçlara şekil verilir hemde saçlar kurutulur. Su hortumlarının ucunda bulunan ve takıldığında kesidi daraltmak suretiyle suyun akış hızını arttıran aparatın adıda “Difüzör” dür. “Difüzör” aynı zamanda Arıtma tesislerinde, oksijenlendirme, havalandırma uygulamalarında kullanılan bir üründür.

Difüzör çeşitleri

1. Türbülanslı Difüzör

2. Dört Yönlü Difüzör

3.  Lineer ( Slot ) Difüzör

4. Swirl Difüzör

5. Konfor Difüzörü

Türbülanslı difüzör

4 m yüksekliğe kadar olan mekanlarda  yüksek debilerde kullanılır. Türbülans etkisi ile giren havanın sıcaklık farkının ve hava hızının çabuk sönümlenmesini sağlar. Kapasite seçimi saatte 30 hava değişimine kadar çıkabilir. Kare veya dairesel olarak kullanılabilir. Taşyünü ve asma tavan uygulamalarında dekoratif olarak idealdir. Hava ayarı plenum box girişine yerleştirilen klape yardımı veya hava ayar damperi ile yapılır.

Lineer ( Slot ) difüzör

Havaladırma sistemlerinde, özellikle basık tavanlarda hava dağıtıcı veya hava toplayıcı olarak kulanılırlar. Üflenen havanın düşey ya da tavana paralel yönde üflenmesini sağlayan yönlendirici kanatlara sahiptir. Toplayıcı difüzörde yönlendirici kanatlar yoktur. Standart kaplama naturel eloksaldır. Farklı renklerde elektrostatik fırın boya yapılabilir. Yönlendirici kanatlar mat siyah fırın boyalıdır. Hava miktarı alüminyum damper ile ayarlanabilir.

Swirl difüzör

6 metre yüksekliğe kadar olan mekanlarda kullanılırlar. Difüzör üzerindeki hava akış ağızlarından havanın dönerek yayılması ile, taze hava ve mahal havasının karışması çok hızlı bir şekilde gerçekleşir. Kare ve dairesel olarak kullanılabilir. Taşyünü asma tavan uygulamalarında dekoratif olarak idealdir. Hava ayarı plenum box girişine yerleştirilen klape veya hava ayar damperi yardımı ile yapılır.

Dört Yönlü difüzör

Yüksek tavanlarda ve yüksek debilerde kullanılır. Türbülans etkisi ile giren havanın sıcaklık farkının ve hava hızının çok yönlü dağıtılmasını sağlar. Kapasite seçimi saatte 30 hava değişimine kadar çıkabilir. Kare model olarak kullanılabilir. Taşyünü ve asma tavan uygulamalarında dekoratif olarak idealdir.

Dört Yönlü Difüzör

Hava ayarı plenum box girişine yerleştirilen klape yardımı veya hava ayar damperi ile yapılır. Ayarlanabilen kanatlar değişken debilerde ısıtma ve soğutma yapılırken yatay, açılı veya dikey atış yapabilecek şekilde ayarlanabilirler. Geniş debi aralıklarında hava beslemesi yapabildiği için hem konfor havalandırması hemde endüstriyel havalandırma şartlarında kullanılabilir. Isıtmada kanatlar yer ile düşey, soğutma ve izotermik atışta yer ile dar açılı pozisyona getirilir. Bu sayede kış ve yaz mevsim şartlarına göre en uygun atış karakteristiği sağlanmış olur.

Dört yöne üflemeli difüzörler tavan yüksekliği 3.80 m. ve daha yüksek olan havaalanı liman binaları, spor kompleksleri, alışveriş merkezleri ve endüstriyel fabrika alanları gibi yerlerde kullanılmaktadır. Standart olarak 4 yöne üflemeli difizörler dört farklı ölçüde imal edilir. Plenum box ile kullanılmalıdırlar. Boyut tablosunda standart ölçüler yer almaktadır.

Konfor difüzörü

Konfor Difüzörü

Yatay ve düşey doğrultuda hava akışına imkan veren mükemel dizaynı sayesinde ,soğutmada yan yüzeylerden, ısıtmada ise alt yüzeylerden hava çıkışını sağlar.  Hava ayar kapakları ile sağlıklı debi ayarının yanında enerji tasarrufu açısından da uygundur. Yüksek tavanlı yerlerde ( 4 – 15 m ) optimum hava dağılımında etkilidir. Konfor difüzörünün tercih edildiği sistemlerde hava %50 yatay , %50 düşey atışla kullanılabilir. Servomotor kumandası ile akış yönlendirmesi için ayar kapaklarına otomatik kumanda bağlanabilir.

Plenum box ile kullanılır. Klima,havalandırma ve ısıtma uygulamalarında kullanılmak üzere dizayn adilmiştir.2,6-4 m arasında yüksekliğe sahip mekanlarda kullanılır.taze hava mahal havası suratli bir şekilde karışmasını sağlamak için kullanılır. Genellikle planum boxile birlikte kullanılır. Box girişine yerleştirilenhava ayak klapesi ile debi ayarı yapılır, kanatlar sabittir. Mekan özelliklerine göre ve mahaldeki armatür tiplerine göre kare ve dairesel olarak kullanılır.

Difüzör'ün avantajları

1. Difüzörün membranı uzun ömürlüdür.

2. Difüzörün mekanik yapısında hiçbir oynar parça yoktur.

3. Bakım esnasında difüzörleri sökmeye gerek yoktur.

4. Difüzörlerin verimliliği geleneksel sistemlere göre önemli derecede daha fazladır.

5. Enerji sarfiyatının az olması ilk yatırım maliyetini kısa bir sürede amorti etmektedir.

6. Planlama, üretim ve dağıtım ISO9001 ‘in yüksek kalite standartlarına uygun şekildedir.

7. Zemine eğimli alanlarda dahi mümkün olduğunca en yakın şekilde monte edilerek olası birikmeleri engeller.

8. Çok düşük su seviyelerinde dahi en iyi çözümleri sağlar.

9. İsteğe bağlı olarak özel boyutlarda üretim yapılabilir.

10. Çeşitli hava dağıtım sistemleri ve uzunlukları sayesinde, pek çok farklı boyutlardaki alanlara kolayca uyarlanabilir.

Termik santrallerde difüzör

Termik santrallerde türbin içlerinde ki buharı yönlendirmeye yarayan kanatsal yapıda “DİFÜZÖR” adı verilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.