Dambıl Nedir? Dambıl Ne demek? – Bilgi Anahtari

Dambıl nedir?

Dambıl İngilizce dumbell kelimesinin Türkçe okunuşudur. Genellikle kol egzersizi yapmak için kullanılan ve her iki yanında ağırlığın eşit olarak dağıldığı iki yuvarlak hazne bulunan el halteridir.

Sabit ağırlığa sahip dambılların ağırlığı değiştirilemez. Bu tür dambıllar ağırlık plakası eklenmesine, ağırlıklarının arttırılmasına ya da azaltılmasına uygun değillerdir. Sabit ağırlıklı dambıllar kendi içinde kullanılan malzemesine ve kaplamasına göre çeşitlere ayrılırlar.

Kullanılan malzemesine göre dambılları ayırırsak, dambıllar genellikle demirden üretilir, çünkü demir ağır ve ucuz bir hammadde. Bazı dambıllar ise tamamen plastik türlerinden yapılmakta ve demir gibi metaller kullanılmamaktadır.

Kaplamalarına göre sabit ağırlıklı dambıllar, içlerinde demir ya da başka metal barındırmasına rağmen plastikle türevleriyle, kromla ya da alüminyumla kaplanmışlardır. Kromla kaplanan demir dambıllarda amaç daha güzel bir görünüş elde etmek ve demirin paslanmasını önlemektir.

Dış kısmı plastikle kaplanan dambıllar vinly ya da neopren olarak adlandırılırlar. Özellikle neopren dambıllarda estetik amaç ön planda tutulmuştur ve kullanılan yumuşak ve hava alan malzeme nedi ile elden kayma yapmaz ve elleri terletmez.

Piyasada satılan plastik kaplamalı dambılların içi metal yerine daha çok demir tozu ve kum ile doldurularak hazırlanır. Bu tarz dambıllarda ev kullanımı için gayet uygun modellerdir.

Sabit ağırlıklı dambıllar

Sabit ağırlıklı dambılların ağırlıkları değiştirilemez. Böyle dambıllar ağırlık plakası eklenmesine, ağırlıklarının arttırılmasına ya da azaltılmasına uygun değillerdir. Sabit ağırlıklı dambıllar kendi içinde ayrılırken biçimine, hammaddesine ve kaplamasına göre ayrılırlar.

dambıl

Biçim olarak farklı olan sabit ağırlıklı dambıllara verilebilecek ilk örnek grip dumbbell denilen dambıllardır. Bu grip dumbbell denilen kulplu dambıllar girya (kettlebell) aletine benzemektedirler ama yine de pek çok yerde bunlara dambıl deniliyor. Tek farkları giryalardan çok daha hafif olmaları, giryalar genellikle daha ağırken kulplu dambıllar düşük ağırlıklarda üretiliyor.

Hammadde olarak dambılları ayırırsak, dambıllar genellikle demirden üretilir, demir ağır ve ucuz bir hammadde. Bazı dambıllar tamamen plastik türlerinden yapılmakta ve demir gibi metaller kullanılmamaktadır. Ancak nadir de olsa ağaçtan yapılma ya da taştan yapılma dambıllar görülebiliyor, bunlar özel yapımlardır.

Ağırlıkları ayarlanabilir dambıllar

Bu dambılların ağırlıkları değiştirilebilir, arttırılabilir ya da azaltılabilir. Akla ilk gelen ufak bir çubuğa ağırlık plakası ekleyip çıkarmaktır.

Bu çubukta yivli ya da olimpik denilen yivsiz çubuktur. Aslında bir çubuğu yivli hale getirmek maliyeti arttırır, yani aslında yivli çubukların daha pahalı olması gerekir. Peki durum buyken neden yivliler daha ucuz ve yivsizler yani olimpik olanlar daha pahalı?

Bunun birinci nedeni çubukta kullanılan metalin kalitesi. Olimpik çubukların yüksek ağırlıkları sorunsuzca taşıması gerekir ve buna uygun olarak üretilmelidirler. Yani eğer kalitesiz bir yivsiz dambıl çubuğu görseniz onu satın alırken ucuza alsanız bile çok yüksek ağırlıkları taşıyacağından emin olun ya da düşük ağırlıklarda kullanın.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.