Crs Nedir? Crs Ne demek? – Bilgi Anahtari

CRS nedir?

CRS (Cell Regulation System) hücre düzenleme sistemi anlamına gelmektedir. CRS analiz sistemi, hücresel metabolizmanın düzenini belirlemek için kansız kan tahlili yapabilmektedir. Bir tarama sistemi sunan ölçüm aletidir. Aynı zamanda çocuklar için de çok uygundur. Görüntüleme metodu kan örneği gerektirmez ve acı vermez. Anında vücudun metabolik durumunun grafiksel bir değerlendirmesi elde edilir. Metabolizmadaki aksaklıklar hastaya gösterilebilir, tedavi yaklaşımları belirtilebilir ve tedavinin aşamaları gösterilebilir. Yapılan tedavinin vücut üzerindeki olumlu veya olumsuz etkileri gözlenebilir.

nsan metabolizması, biyokimyasal ve biyofizik süreçlerin toplamıdır. İnsandan insana ve yaşamın bir döneminden diğer bir dönemine değişir. Buna ek olarak, fiziki veya zihni stres gibi pek çok gerçek sağlık durumunun kapsamlı bir analizi için; bağışıklık ve hormon sistemi, normal hücre bölünme ve degradasyon sistemi ve serbest radikallare karşı ayrı ayrı detoksifikasyon kapasitesi ile ilgili düzen süreçlerinin gerçek durumu hakkında başka bilgiler de gerekir.

İdeal olarak kapsamlı bir metabolizma analizi, mikro besin eksikliklerini ayrı ayrı tespit edebilmelidir. Böylelikle zarar gören bir metabolik sürecin doğrudan düzenlenmesi için mikrobesinlerin karışımı (önerilen tedaviyle birlikte) önerilebilir. Bu şekilde hastalığın ortaya çıkması engellenebilir ve iyileşme desteklenir. Aynı zamanda keyfi bir kombinasyon veya fazla dozajdan kaçınılmış olunur.

Bugüne kadar metabolizma analizi için tek organ fonksiyonunun, bağışıklık ve hormon sisteminin, lipit ve mineral metabolizmasının oldukça pahalı laboratuvar analizleri gibi pek çok çeşitli analiz kullanılmıştır. Bedenen ve zihnen yoğun çalışan iş adamı, sporcu ve öğrencilerin konsantrasyon, odaklanma, fiziksel ve zihinsel  yetilerinin yükseltilebilmesi, enerji kazanabilmesi, beslenmenin düzenlenebilmesi, metabolizmanın doğru çalışabilmesi için vücutlarının ihtiyacı olan vitamin , mineral ve fito besleyicilerin tespit edilmesi gerekmektedir.

Vücudun metabolik durumunun grafiksel değerlendirilmesi yapılır.. Bu bireysel değerlendirme ile metabolizmadaki dengesizliği ve olası hayati önem taşıyan mikrobesin (Antioksidanlar, vitaminler, minaller…) eksiklikleri tespit edilir. Beslenme seçici bir şekilde yüksek kaliteli besin takviyeleri ile uyumlu hale getirilebilir.

CRS sistemi hangi ölçüm sonuçlarını sağlar?

Özellikle sigara kullananlar, sporcular, üst düzey yöneticiler, işadamları, öğrenciler, sanatçılar, politikacılar zihinsel olarak gergin ve stresli olan kişiler ve de dengesiz beslenmeye sahip kişiler oksidasif strese maruz kalırlar. Oksidasif strese maruz kalan kişilerde oluşan hücre dejnerasyonu kansere kadar yol açan ciddi hastalıklara neden olur.

CRS sisteminin yaptığı kapsamlı bir metabolik analiz ile bağışıklık ve hormon sistemi, normal hücre bölünme ve parçalanma sistemi, serbest radikallere karşı detofikasyon kapasitesi ile ilgili süreçlerin gerçek durumu hakkında bilgi edinerek bireyin ideal mikro besin eksiklikleri tespit edilerek, hastalığın ortaya çıkması engellenebilir ya da iyileştirilebilir. Takip ölçümleri yoluyla metabolizmanın optimizasyonu ve tedavi süreci kolaylıkla izlenebilir ve ihtiyaç halinde düzeltilebilir.

CRS sistemi nerede kullanılır?

• Kişisel sağlığın korunması.
• Mesleki hastalıkların önlenmesi.
• Besin etkilerinin metabolizma üzerindeki etkilerinin izlenmesi.
• Tedavi kontrolü.
• Kronik yorgunluk ve azalan performans kapasitesi.
• Artan oksidasif stres ( örn. Sigara kullananlar, akut stres fazları, dengesiz beslenme, fiziksel aktivite).
• Mesleki sporlar ( ralli, basketbol, futbol) ile aşağıdaki konularda rapor çıkar ve değerlendirme yapılır.
• Metabolik asidozdan korunma.
• Bağışıklık direnci.
• Metabolik düzen.
• Fizik çalışma durumu.
• Oksidtif stresten korunma.
• Zihinsel stres kapasitesi.
• Enfeksiyonlu süreçlerden korunma.
• Bağ dokusunun durumu.
• İltihaplı süreçlerin durumu.
• Alerjik aktivasyon.
• Hücre yenileme süreçleri.
• Hücre azalma süreçleri.
• Genel performans kapasitesi.
• Mikrobesinsel gereksinim.

Motor sporlarında sürücüler üzerinde çok yüksek talepler söz konusudur. Sporcunun başarısında teknik, taktikler ve yoğun antreman kadar bireysel ihtiyaçlara adapte edilmiş konsantrasyonun yanısıra dengeli bir beslenme de önemli rol oynar. Beslenme ve fizik çaba metabolizma üzerinde büyük etkiye sahiptir ve doruk noktadaki sporcu performansları üzerinde ciddi etkiye sahiptir.

CRS Sistemi hücresel metabolizmanın bir analizini gerçekleştirerek, zihinsel esneklik, oksidasif strese karşı korunma konusunda ve formda olma düzeyleri vb. hakkında önemli bilgiler verir. Yarış başlamadan hemen önce yapılacak bir CRS ölçümü ile sürücünün ideal kapasitesinin herhangi bir zamanda nasıl kontrol ve optimize edileceğini gösterir.

CRS (Common Rail System) nedir?

Common Rail, dizel motorlar için üretilmiş olan yüksek basınçlı bir püskürtme sistemidir. Bu sistemi diğerlerinden farklılaştıran esas unsur, basınç oluşturma işlemi ile püskürtme işleminin birbirinden ayrılmış olması. motor tarafından direkt olarak tahrik edilen ve kesintisiz olarak çalışan bu yüksek basınç pompası, basınç haznesinde 1400 bar’a kadar istenen basıncı oluşturuyor.

Yakıt, bu basınçla çalışan hızlı tetiklemeli solenoid subaplı enjektörler üzerinden doğrudan yanma odasına püskürtülüyor. Sistem, bu avantajı sayesinde, çok çeşitli motor tasarımlarına uygulanabiliyor ve kademeli ön püskürtme, dizel motorların daha sessiz çalışmasını sağlamaktadır.

Computerised Reservation System (CRS) nedir?

Turizm sektöründe seyahat acentelerin işverenlerle yer ayırtma işlemlerini yapmalarını mümkün kılan bir dizi sisteme verilen jenerik isimdir. Küresel Dağıtım Sistemi için kullanılan GDS ifadesi artık CRS'in (Bilgisayarlı Rezervasyon Sistemi) yerini almaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.