Cro Nedir? Cro Ne demek? – Bilgi Anahtari

Cro nedir?

CRO (Conversion Rate Optimization) Dönüşüm Oranı Optimizasyonu kelimelerinin kısaltmasıdır.

Dönüşüm oranlarını (CR) artırmak için yapılan çalışmaların artmasıyla beraber bu çalışmalar için harcanan bütçeler de giderek artmaktadır.

Bu çalışmaları kontrol altında tutmak da bir iş kolu haline geldi. Belli stratejiler ve yaklaşımlar ile daha iyi kullanıcı deneyimini daha az bütçeler ile sağlayabilirsiniz.

Dönüşüm oranı optimizasyonu (CRO), ziyaretçilerin belirli bir eylemi tamamlama olasılığını artırmak için yapılan optimizasyon çalışmalarını ifade eder.

Şirketlerin %59’u dönüşüm oranı optimizasyonunun (CRO) genel dijital pazarlama stratejilerinde kritik  öneme sahip olduğunu belirtmişler. %98’i de CRO’nun dijital pazarlamada önemli bir etkiye sahip olduğunu düşünmektedir.

Diyelim ki birçok alanda çok başarılı işler yapıyorsunuz. Efektif bir SEO, ödemeli arama, sosyal medya ve içerik stratejiniz size iyi trafik getiriyor. Fakat ziyaretçileriniz ilk etapta onları ulaştırmak istediğiniz gollere ulaşmıyorlar. Yani hedeflerinize uygun dönüşmüyorlar.

cro

Dönüşüm, satın alma oranlarından ibaret değildir. E-posta listesine kaydolma, üyelik hesabı oluşturma, bir anketin tamamlanması, aplikasyonunuzun indirilmesi gibi aksiyonlar da dönüşümü ifade eder. Sitenizin ulaşmak istediği nihai hedef ne olursa olsun, dönüşüm bu eylemin başarıyla tamamlanmasını ifade eder.

Belli bir golü tamamlayan ziyaretçilerin toplam trafiğinize yüzdesi gibi goller dönüşüm oranını (CR) verir. E-ticaretteki anahtar metriklerden birisidir. Econsultancy tarafından yayınlanan son Dönüşüm Oranı Optimizasyon Raporu‘na göre şirketlerin konsantre olması gereken 8 alan var:

• A/B ve çok değişkenkli testler
• Yapılandırılmış bir yaklaşıma sahip olma
• Müşteri yol haritası analizleri (Customer Journey)
• Mikro İçerik optimizasyonu
• Çevrimiçi anketler/müşteri geri bildirimleri
• Alışveriş sepeti terketme analizleri
• Segmentasyon
• Yukarıdakilerin tamamlayıcılar olarak beraber kullanımı

Dönüşüm oranı optimizasyonunun diğer faydaları

Sürekli test etmek sadece dönüşümü artırır anlamına gelmez. Aynı zamanda daha iyi bir kullanıcı deneyimini sağlayacaktır. Bariyerlerin kalkması, formların basitleştirilmesi, navigasyonun daha iyi olması vb. hepsi daha iyi bir müşteri deneyimini sağlayacaktır.

Dönüşüm oranı optimizasyonunun amacı ziyaretçileri goller için manipüle etmek değildir. Zaten web sitesi ile ilgili olan ya da etkileşime geçmiş ziyaretçilerin amaçlarına ulaşmaları için yolculuklarını kolaylaştırmak hedeflenmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.