Cimbom Nedir? Cimbom Ne demek? – Bilgi Anahtari

Cimbom nedir?

Türkiye Ligi takımlarından Galatasaray kulübüne Cimbom'da denilmektedir. Taraftar tezahüratlarındada geçen, Galatasaray kulübüyle özdeşleşen cimbom kelimesi nereden çıkmıştır peki ve ne anlama gelmektedir. Bu sloganı Türkiye ye getiren Sabit Cinol'dur. Sabit Cino eğitim için gittiği İsviçre de aynı zamanda futbol oynuyordu futbolcusu olduğu “Servette kulubü'nün” sloganından esinlenen Cinol bu sloganı galatasaraya uyarlamış ve bu adptasyon çalışması kulüp ve geniş çevrelerce benimsemiş. 75 yıllık bu tarihi slogan bugün galatasaray ile aynı anlamı taşımaktadır.

Cimbom kelimesinin uydurma hikayesi nedir?

Birde cimbom kelimesinin uydurma bir hikayesi bulunmakta bu hikayeyi de sizlere anlatmak istiyorum. 1957 yılında tribün lideri olan murtaza, rehber arkadaşı Avustralyalı Jim adındaki arkadaşıyla birlikte amazonlara timsah avına gider. Bilindiği üzere Jim Türkçe'de Cim diye okunuyor. Murtaza İngilizce bilmediği için timsah görürse Jim'in eline silah alıp hazırlanması için “bom bom” kelimesini söyler. Murtaza timsah'ı gördüğünde Jim'e hazırlanması için (Cim Bom Bom) diye seslenir. Murtaza ülkeye geri döndüğünde maç sırasında taraftarlara amazonda başından geçen bu olayı anlatır tribündekiler gülme krizine girerler ve bu tüm tribüne yayılır daha sonrada taraftarlar hep bir ağızdan Cim Bom Bom diye tempo tutarlar. İşte internette dolaşan Cimbom kelimesinin ortaya çıkış hikayeside böyledir. Gerçek olan ilk olarak anlattığımız olaydır.

Cimbombom tezahürat örnekleri

1- Cimbombomsun sen bizim canımız, sarı kırmızı akar kanımız seviyoruz seni canı gönülden cimbombomsun sen bizim canımız !

2- Cimbom Galatasaray Galatasaray şampiyon cimbom Galatasaray şampiyonum cimbomum !

3- Cimbombomum benim biricik sevgilim söyle senden başka kimim var benim seninle ağlarım seninle gülerim söyle senden başka kimim var benim?

4- Şampiyon Cimbombomun ne istersen iste benden, istersen donatalım dört bir yanı bayraklarla istersen inletelim her bir yanı şarkılarlar, istersen gelelim biz davullarla zurnalarlar !

Dış Bağlantılar

spor Kulübü resmi web sayfası” href=”http://www.galatasaray.org/”>Galatasaray Spor Kulübü resmi web sayfası

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.