Cfo Nedir? Cfo Ne demek? – Bilgi Anahtari

CFO nedir?

Bir kurumda finans fonksiyonunu en üst düzeyde temsil eden ve tüm finans organizasyonu ve süreçlerinden sorumlu olan yönetici kişidir.

Yani şirketteki finans baş sorumlusudur. IBM’in, 81 ülkedeki 35 sektörden bin 900'den fazla CFO’nun katıldığı ”2010 Küresel CFO araştırma Raporu”nun sonuçlarına göre, CFO’ların yüzde 60'ı, yeni ekonomik düzende piyasanın taleplerine uyum sağlamak için önemli değişiklikler yapmayı planlıyor.

Araştırmaya katılan CFO’ların, şirketlerin finans birimini ”ön farlar” değil, sisli havalarda yolu aydınlatan ”sis farı” olarak kabul etmeye yönelik görüşlerinin yer aldığı raporda, finans biriminin kararlarını sezgiler yerine gerçeklere dayandırarak; uygun analiz yöntemleriyle finansal ve operasyonel bilgileri ”iş anlayışı”na dönüştürerek, stratejik danışmanlık yapabileceği öngörülüyor.

CFO’lar, finansal değişimin itici gücü kapsamında en önemli konunun ”kurumsal stratejiye katkı sağlamak” olduğunu söylese de, sadece yüzde 50’si finans birimlerinin bu alanda etkin olduğunu düşünüyor. Araştırmaya katılanların yüzde 75’i risk yönetimini ”çok önemli” veya ”kritik öneme sahip” olarak tanımlarken; bunların yarısı, kuruluşlarının risk yönetimini etkin olarak ele aldığını düşünüyor.

CFO, finansal işlerden sorumlu en yetkili kişidir. Altında finans müdürleri olur. Burada şirketler arası bağlılık vardır. Yani, Tofaş’ın finans müdürü, Aygaz’ın finans müdürü kendi genel müdürlerine artı Koç Holding CFO’suna bağlıdır. Görev tanımı olarak da, Finans müdürlerinin yaptıkları işi birden fazla şirket üzerinde yapan kişidir.

Uygulamada ise, kar eden şirketin karını nasıl olur da kar etmeyen ama borsaya kote olmamış, ortakları sadece büyük patronlar olan şirkete nasıl lüpleriz işlerinden sorumlu olan kişidir. Genel Müdür tanımı ise yasada vardır. Bir şirketi kanun önünde temsil eden yetkilidir. Genel Müdürlerin, Sosyal Güvenlik kurumu, Vergi dairesi vs karşısında, yönetimde oldukları dönemler için yasal sorumlulukları vardır.

CFO'lar sadece parayı kontrol eden kişiler değildirler. Buna ek olarak para akışının nereden sağlanacağına, nasıl bulunup nasıl kullanılacağına karar verme pozisyonunda bulunurlar. Yani şirketin sermaye ihtiyacını veya nasıl bir yatırım politikası izleyeceğine ilişkin kararları verme yetkisini barındırırlar.

Bu yüzden CFO'lar şirketlerin karar mekanizmalarında önemli rol oynarlar, ve tıpkı CEO'lar gibi birçok şirkette yönetim kurulunun birer üyesidirler. CFO olan insanların Borsa, Bankacılık, Finansal Planlama, Finansal Danışmalık ve Kontrolürlük gibi konularda bilgi sahibi olmaları beklenir. Günümüzde finansal olarak büyük şirketlerin hepsinin bünyesinde bu pozisyona sahip çalışanlar bulunmaktır.

Tüm şirketlerdeki CFO'lar şirketin içinde bulunduğu değişik bir durum olmadığı sürece benzer görevler üstlenirler. Fakat banka veya benzeri finans sektöründe çalışan CFO'ları diğer şirketlerde çalışan CFO'ları biribirlerinden ayrı düşünmemiz gerekir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.