Cfg Nedir? Cfg Ne demek? – Bilgi Anahtari

Cfg nedir?

Cfg; Dünya'nın en çok lan ve online oynanan oyunlarından biri olan Counter-Strike oyununa ait ayar dosyasıdır.

Cfg'ler kişiye özel hazırlanmış ayar dosyalarıdır.

Neden cfg kullanılır?

Oyuna her girdiğinizde ister lan isterse online olarak oynayın oyunu akıcı bir şekilde oynayabilmek için çeşitli ayarlar yapmanız gerekmektedir. Her oyuna girişinizde bu ayarları tekrar tekrar yapmak oldukça zaman alır ve insanı sıkmaya başlar işte bunu önlemek için yapacağımız ayarları uzantısı .cfg olan bir dosyaya kaydederiz. Bu dosya sayesinde artık tek bir komutla tüm ayarlarımız otomatik olarak yapılır.

Cfg hilemidir?

Cfg'nin hile olup olmaması otomatik olarak ayarlanmasını istediğiniz ayarlara göre değişmektedir. Örneğin; Crosshair renk ayarı, mouse sensivity ayarlarını otomatik olarak cfg dosyasından ayarlanmasını istediğinizde hile olarak değerlendirilmezken, bu cfg dosyasına ex_interp 0 değerini girdiğinizde bu cfg hile olarak değerlendirilir. Ex_interp değeriyle oynamak turnuvalarda yasaktır. Dolayısıyla turnuvalarda cfg kullanmakta yasaktır.

Cfg'lerde hangi ayarlar bulunur?

1- Hızlı silah alma,

2- Rate ayarları,

3- fps ayarları,

4- Crosshair renk ayarları,

5- Oyuncu adı ayarı,

6- Mouse sensivity ayarları vb . gibi ayarlar yer alabilir.

Cfg nasıl hazırlanır?

Cfg iki türlü hazırlanabilir. İlk yöntem olarak normal bir notepad sayfası açıp içerisine istediğiniz kodları yazarsınız bunu farklı kaydet diyerek uzantısını .cfg olarak kaydederek. Dosya adında türkçe karakterler olmamasına özen gösteriniz.

İkinci olarakta cfg yapma programlarını kullanarak. İki seçeneğin en önemli farkı birinci seçenekte kodları ve komutları bilmeniz gerekirken ikinci seçenekte bunları bilmeniz gerekmez.

Üçüncü bir yöntem daha vardır bu yöntemde ise daha önce cfg oluşturmuş kullanıcıların cfg'lerini bilgisayarınıza indirirek isterseniz bunları direk istersenizde düzenleyip kullanabilirsiniz.

Cfg nasıl aktifleştirilir?

Cfg'yi hazırlamak ilk aşamayken onu aktifleştirmek ikinci aşamadır. Hazırladığınız .cfg uzantılı dosyayı alıp oyunun kurulu olduğu sürücüde valve->Csstrike klasörü içerisine kopyalayınız. Oyuna giriş yapınız. Daha sonra “é” tuşuna basarak oyunun komut penceresini açınız.

Exec cfgadi.cfg” şeklinde komutu yazıp enter'a basarak cfg'yi aktifleştiriniz yaptığınız tüm ayarlar otomatik olarak uygulanacaktır.

Dış Bağlantılar

Cfg hazırlama programı örneği

Uyarı: Bu tür programları indirdikten sonra çalıştırmadan mutlaka virüs taramasından geçiriniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir