Ccleaner Nedir? Ccleaner Ne demek? – Bilgi Anahtari

Ccleaner nedir?

Ccleaner hem bir bilgisayar hemde bir Mac yazılımıdır. Crap Cleaner kelimelerinden oluşan Ccleaner, Türkçe'de “Pislik temizleme” anlamına gelmektedir.

Ccleaner bilgisayarınız için tam bir alet çantasıdır. Priform firması tarafından üretilen yazılım alanında oldukça popülerdir. program ne işe yarar diye merak ediyorsanız hemen söyliyelim “Bilgisayarınızı temizler ve Optimize” eder.

Programın 4 adet versiyonu bulunmaktadır. İlki ücretsiz versiyonudur. Ücretsiz versiyonda kişiye hiçbir destek verilmez. Yazılım güncellemelerinden yani update'lerden yararlanamazsınız. İkincisi ise Profesyonel versiyonudur. Bu versiyondada yazılımı update edebilir, yazılımla ilgili teknik destek alabilirsiniz.

Bu versiyon genelde ev kullanıcıları için önerilmektedir. Üçüncüsü ise Business Edition versiyonudur. Adında anlayacağınız üzere işyerleri için önerilen bu versiyonda yine yazılımla ilgili teknik destek alabiliyor, güncellemeleri otomatik olarak yapabiliyorsunuz. Dördüncü sürüm ise Network Edition adında bir sürümdür buda şirketinizde 10 adet bilgisayar için tek lisansla yazılımı kullanbileceğiniz anlamına gelir.

Network edition versiyonu diğer tüm versiyonlardan farklıdır. Şöyle ki yazılımı ana bilgisayara yüklersiniz ve yazılımla birlikte ağ üzerindeki bilgisayarlara erişerek yazılımı çalıştırabilirsiniz. Ayrıca Ccleaner'ın usb bellekten çalışan portable versiyonuda mevcuttur. Portable versiyon nedir diyenler için şöyle açıklayalım yazılımı bilgisayarınıza kurmadan bir usb bellek aracılığı ile yazılımı çalıştırabilmenizdir.

Ccleaner ücretli midir?

Ccleaner yazılımının Free adlı versiyonu ücretsizdir. Profesyonel sürümü 24.95 dolar, Business Edition 34.95 dolar, Network edition ise ağdaki bilgisayar sayısına göre ücreti değişmektedir. 10 Bilgisayar için sadece temizleme fonksiyonları olan yazılım 199 dolarken, 10 bilgisayar için hem temizleme ve defrag özelliği birlikte olan yazılım 249 dolardır. Network editionda 25, 50, 100 ve 100+ yani 100 ve üzeri bilgisayar için lisanslarıda bulunmaktadır. İhtiyaçlarınıza göre tercih edebilirsiniz.

Ccleaner ne işe yarar?

Ccleaner konumuzun başındada belirttiğimiz üzere bilgisayarınızı optimize etmenize yani hızlandırmanıza yarayan bir yazılımdır. Yazılım 4 ana kategoriden oluşmaktadır. İlki Cleaner kategorisidir bu kategoride tüm tarayıcılarınızdaki cache, history, cookie, kayıtlı parolalar, session, dns cache vb. gibi gereksiz bilgisayarınızı yavaşlatan dosylar silinerek bilgisayarınız hızlandırılmaktadır.

Bilgisayarınızdaki uygulamalarında yüklemiş olduğu geçici dosyalar bu menü altından temizlenmektedir. İkinci ana kategori Registy kategorisidir. Bu kategoridede registrydeki gereksiz dll, font, mui cache gibi gereksiz dosya türleri temizlenmektedir ve hatalı dosyalar onarılmaktadır.

Üçüncü ana kategori olan tools menüsünde ise bilgisayarınızdan kaldıramadığınız yazılımları kaldırmanıza yardımcı olacak bir yazılımla karşılaşırsınız. Bu menüde birde Drive Wiper programı vardır bu programlada harddiskinizdeki verileri geri getirilemeyecek bir biçimde silebilirsiniz. Son kategori olan Options menüsündeyse program ile ilgili ayarlar bulunmaktadır.

Ccleaner nasıl kullanılır?

Öncelikle dış bağlantılar başlığımız altından ccleaner ücretsiz versiyonun indirin. Daha sonra yazılımı bilgisayarınıza kurun. Yazılımı bilgisayarınıza kurduktan sonra masaüstündeki iconuna çift tıklayarak yazılımı çalıştırın. Eğer programın ücretli versiyonunu satın aldıysanız yazılım açıldığında yazılımın sağ en altında bulunan check for updates butonuna tıklayarak yazılımı güncelleyin.

Ücretsiz versiyon ise yazılım açıldığında yapmak istediğiniz işleme göre soldaki menülerden bir seçenek seçin örneğin Cleaner menüsünü seçin silinmesini istediğinizi dosyaları seçin örneğin dns cache, temporary files, windows log dosyaları vb. gibi daha sonra sağ alttan Anlyze butonuna tıklayıp programın dosyaları analiz etmesini sağlayın analiz işlemi bittikten sonra ise yanındaki Run cleaner butonu ilede bu dosyaları silmesini sağlayın. Kullanımı oldukça basit bir yazılımdır.

Ccleaner için sistem gereksinimleri nelerdir?

Tek gereksinim microsoft Windows 7, Vista, XP and 2000 yüklü bir bilgisayar. İşletim sisteminiz 32 yada 64 bit olabilir. Programın 64 bit versiyonuda bulunmaktadır.

Ccleaner yazılımının örnek ekran görüntüleri

Cleaner menüsünün windows sekmesi

Cleaner menüsünün application sekmesi

Registry menüsü

Tools menüsü

Options menüsü

Dış Bağlantılar

Ccleaner tüm versiyonlar ve ücretleri

Ccleaner ücretsiz versiyon indirme(Bilgisayar)

Ccleaner ücretsiz versiyon indirme(Mac)

Ccleaner portable versiyon indirme

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir