Brifing Nedir? Brifing Ne demek? – Bilgi Anahtari

Brifing nedir?

Brifing; İngilizce brief (özet) kelimesinden dilimize girmiştir. bir konuda özet olarak verilen bilgi ya da açıklama bilgilendirme anlamına gelmektedir.

Brifing (Bilgilendirme) üst düzey yöneticilerinin ya da bir çalışma topluluğu üyelerinin bir araya gelerek belli bir konuda bilgi vermek, durum hakkında bilgilendirmek, son bilinen durumdan bu yana gelişmeleri özetleyerek güncel bilgiyi sağlamak amacıyla yaptıkları toplantılardır.

Brifing amacı itibari ile brifing konusu uzmanları tarafından anlaşılır algılanır hale getirilerek ilgililere aktırılır. Bu bir anlatım tekniğidir. Çünkü konuşmacı sayısı bir tanedir. Bilgilendirici net açıklama demektir. Farklı konularda bir üst kurula veya yöneticiye kısa, net ve öz bilgiler vermek için kurulan sözel iletişimdir.

Astın, üste bilgi vermesidir. Amaç, konunun uzmanları tarafından anlaşılır, algılanır hale getirilerek ilgililere aktarılmasıdır.

Sözlükte “brifing” ne demek?

1. Bir konuda özet olarak verilen bilgi ya da açıklama.

Brifing kelimesinin ingilizcesi

n. briefing
Köken: İngilizce

Brifing ne demek? (Ekonomi)

(Briefing) İngilizcesinden dilimize geçme bir kelime. Genellikle yüksek makam sahibi kimselere görevliler tarafından verilen özet bilgiler, kısa ve özlü açıklamalar demektir. Durum değerlendirmesi anlamında da kullanılabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.