Bira mayası Nedir? Bira mayası Ne demek? – Bilgi Anahtari

Bira mayası nedir?

Bir hücreli mantarlardan ancak mikroskopla görülebilen, yumurta biçiminde bir maddedir. Açık havada, şekerli su içinde, zincirleme tomurcuklanarak ürerler. Kapalı yerde ise şekerli suyu ayrıştırıp alkole çevirirler. Bira, şarap gibi içkilerin hazırlanmasında kullanılır. Bira Mayası yaş ve kuru olmak üzere 2 çeşittir. Tedavide kuru maya kullanılır. Bira mayası bütün B grubu vitaminler dahil olmak üzere 17 çeşit vitamin, 16 aminoasidi, 14 önemli mineral ve % 46 protein ihtiva eder. Protein ve Vitamin bakımdan zengin bir gıdadır.

Bira mayası, “Saccharomyces Cerevisiae” ailesinden olup her 10 dakikada bir kendini yenileyen tek hücreli mikroskobik bir mantar türüdür. Halk arasında kuru maya olarak bilinir ve hamur işlerini kabartmak için kullanılır. Son zamanlarda yüksek besin değeri ve içerdiği vitamin ve mineraller dolayısıyla gıda takviyesi olarak da bilinirliği artmış, alkolsüz bira mayasının tablet olarak tüketimi yaygınlaşmıştır. Bira mayasının fermantasyondaki yani mayalanmadaki rolü 19.yüzyılda fark edilmiştir.

Bira mayası oksijenli ya da oksijensiz ortamlarda üreyebilen, buna göre de kullanım alanı değişen bir mantar türüdür. Oksijenli ortamda hızla büyüyen maya, şekeri karbondioksit ve suya dönüştürür. Oksijenli ortamdaki kullanımına örnek olarak ekmek yapımı sırasında hamurun mayayla kabartılması gösterilebilir. Maya undaki nişastayı bir tür şeker olan glikoza dönüştürür. Daha sonra da bu glikozu alkol ve karbondioksite ayrıştırır.

Karbondioksit gazı mayalanan hamur içinde baloncuklar halinde dağılır. Böylece hamurun kabarmasını sağlar. Pişirme sırasında hamura katılan suyun büyük bir bölümü, karbondioksit ve alkol buharlaşır. Ekmeğe gözenekli, kabarık ve yumuşak kıvamını veren işlem budur. Oksijensiz ortamlarda büyümesi yavaşlayan maya, şekeri karbondioksit ve etanole, yani alkole dönüştürür. Bira mayasının üremesi oksijen, ortam ısısı, şıranın ve ortamın bileşenleri ve PH değeri gibi faktörlerden etkilenir.

bira mayası

Bira yapımında kullanılan iki tür maya bulunur; Ale, lager. Ale türü maya, üstten mayalama tekniği olarak bilinir. Üstten mayalama tekniği en çok siyah, beyaz ve Stout türü biraların yapımında kullanılır. Bu yöntemle üretilen biralarda alkol konsantrasyonu yüksektir. Alttan mayalama tekniği ise Pilsener, Dortmunder ya da Bocks gibi düşük sıcaklıklarda üretilen biralarda tercih edilir.

Besin desteği olarak bira mayası

Bira mayaları çok miktarda B ve B12 vitamini, mineral ve protein içerdiği için kaliteli bir besin kaynağıdır. Gıda olarak bilinen bir yan etkisi yoktur. İçerdiği krom yüzünden diyabet ilaçlarının etkisini artırabilir. İlaç kullanan diyabet hastalarının Hipoglisemiden kaçınmak için bira mayasını tüketirken doktor kontrolünde olması gerekir. İştah açıcı ve enerji seviyesini yükseltici özelliği bulunan bira mayası, kötü kolesterolü düşürmeye yardımcıdır. İçerdiği B9, yani Folik asit, hamilelik ve emzirme dönemindeki anneler için çok faydalıdır.

Bira mayasının faydaları

Bol vitamini ve yüksek miktardaki proteini ile sinirlerin yorulmasını ve yıpranmasını önler, zihnin iyi çalışmasını sağlar, ruhi bunalımda, sürmenajda, cinsi iktidarsızlıkta faydalıdır. Aft ve ergenlikte kullanılır. Nekahet devresinde olanlara, kansızlıkta, zafiyette, bağırsak bozukluklarında ve kolitte çok faydalıdır. Sinir ağrılarına, siyatiğe iyi gelir. Bira mayası, çeşitli vitaminleri ve madeni maddeleri ile bütün salgı bezlerini çalıştırır, böylece vücuda zindelik ve gençlik verir, zehirlenmelere karşı vücudu korur, kan dolaşımını temin eder, kalbe faydalıdır.

Şeker hastalarına hem gıda hem ilaç vazifesi görür, onlara çok fayda verir. Şeker düşüklüğünde günde 2 tatlı kaşığı bira mayası su ile içilir. Bira mayası kollestrol oluşumunu önler, damar sertliğinden korur, damar tıkanmalarında faydalıdır. Hazımsızlıkta, hazımsızlığın sebep olduğu vücuttaki ağırlığı gidermede, gaz birikmesi ve gerginlikte yemeklerden sonra 1-2 çay kaşığı içilir, Sık sık kan çıbanı ve şirpençe denilen büyük çıbanlar çıkaran kişilerde, apse, egzama gibi cilt hastalıklarında bira mayası çok faydalıdır.

Sağırlıkta günde yarım çay kaşığı bira mayası içilir, 30 gün devam edilir. Ayrıca 60 gün müddetle E ve A vitamini kullanılır. Paralisis agitans adale distrofileri agranülosf toz da gebelik bulantı ve kusmalarında faydalıdır. Bira mayası daha çok çocuklara ve gençlere yararlıdır, gelişmesi yavaş ve cılız çocuklarda çok faydalı olur. Çocuklara kilo aldım, boylanmalarına yardım eder.

Sözlükte “bira mayası” ne demek?

1. Mayalanma durumundaki biranın yüzünde toplanan bir cins mantar.
2. Hamur kabartmaya yarayan kuru ya da yaş olabilen bir tür maya.

Bira mayası kelimesinin ingilizcesi

n. brewer's yeast

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.