Bilinçsiz ilaç kullanımı Nedir? Bilinçsiz ilaç kullanımı Ne demek? – Bilgi Anahtari

Bilinçsiz ilaç kullanımı

Toplumsal olarak yaptığımız ve halen yapmakta olduğumuz bir hatadır bilinçsiz ilaç kullanımı. Baş Ağrısı,Ateşlenme,Öksürük vb. gibi durumlarda malesef ki halkımız doktora gidip herhangi bir tanı koydurmadan hemen kendi kendine ilaç kullanmakta. İster bitkisel isterse kimyasal olsun her içtiğiniz ilacın vücudunuza yan etkisi olabilir. Yani hastalıktan kurtalacağım derken yeni hastalıklar çıkabilir yada varolan hastalığınızı daha da tetikleyebilirsiniz.

Çeşitli hastalıklar sebebiyle ilaç kullanmak zorunda olan hastalar, ilaçların birbiriyle etkileşimlerine çok dikkat etmelidirler, bilinçsizce ilaç kullanımı ölümünüze bile yol açabilir.

Bazı ilaçlar bir arada kullandığında etkileşim yaparlar. Bir ilaç, aynı anda kullanılan başka bir ilacın etkisini tamamen ortadan kaldırabilir.

Hastanın yaşı, böbrek ve karaciğer fonksiyonlarının yeterli olup olmaması, kandaki protein düzeyi, diyetsel faktörler ve hatta hava kirliliği ile sigara içimi gibi nedenler bile ilaç etkileşiminde rol oynar. Bu nedenle doktor, hastanın önceden kullandığı ilaçları sorguladıktan sonra reçete yazmalıdır.

Doktorların tavsiyesi olmadan kullanılan ilaçlar, bütün organları olduğu gibi gözleri de etkiliyor. Doktora muayene olmadan gözleri rahatlatmak amacıyla kullanılan ilaç ve damlalar, görme kayıplarına neden olabiliyor. İlaçların göründükleri kadar masum olmadığına dikkat çeken doktorlar, kontrolsüz ilaç kullanılmaması ve eğer çevremizde kontrolsüz ilaç kullanlar varsa mutlaka uyarılması gerektiğini söylemektedirler.

Bilinçsiz ilaç kullanımının zararları

1- İlaçlar birbirleriyle etkileşim yapabilir ve ölümünüze yol açabilir.

2- Varolan hastalığınızı tetikleyebilir.

3- Varolan hastalığınızı şiddetini arttırabilir.

4- Hastalıklar bilinçsizce kullanılan antibiyotikler yüzünden kronikleşebilmekte zamanla antibiyotikler tamamen etkisiz kalmaktadır.

5- Kullandığınız ilaçlar bitkisel bile olsa kullandığınız ilaçlarla etkileşime girebilir ve sağlığınız üzerinde olumsuz bir etki yaratabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.