Bilgisayar performansını etkileyen etkenler Nedir? Bilgisayar performansını etkileyen etkenler Ne demek? – Bilgi Anahtari

Bilgisayar performansını etkileyen etkenler nelerdir?

1. CPU hızı

2. RAM bellek büyüklüğü

3. Sabit disk (Hard disk) hız ve kapasitesi

CPU hızı

İşlemci bilgisayarın beynidir. Bilgisayar donanım parçalarının her birinin hızı her geçen gün artmaktadır fakat en büyük hız gelişimi işlemcilerde olmuştur.

İşlemcilerde hız, işlemcinin birim zamanda yapabildiği işlem sayısı olarak tanımlanmaktadır. Bir saniyede yapılan milyon adet işlem MHz (Megahertz) olarak tanımlanır.

Günümüzde işlemciler saniyede milyar işlem-GHz [Gigahertz (cigahertz)] hız seviyesine ulaşmıştır.

RAM bellek büyüklüğü

Ram bellek büyüklüğü bilgisayar performansını etkileyen faktörlerden biridir. RAM bellek çevre birimlerden hızlıdır. İşlenecek verilerin RAM bellekte olması performansı artırır. Günümüzde kişisel bilgisayarlarda RAM büyüklüğü GB seviyelerindedir. Bilgisayarda RAM’ın üst sınırı, kullanılan ana karta bağlıdır. Bilgisayar satın alınırken ana kartın en fazla ne kadar RAM’ı desteklediğini öğrenmek ileride yapılacak yükseltmeler için gerekli olacaktır.

Sabit disk (Hard disk) hız ve kapasitesi

Bilgisayar performansını etkileyen diğer bir faktör ise depolayabildiği bilgi miktarıdır. Bu nedenle bilgisayar alırken sabit diskten beklenen performansa uygun disk kapasiteli bilgisayar seçilmelidir. Sabit disklerin kapasiteleri byte cinsinden ifade edilir; 400 GB, 1 TB (Terabyte) gibi ifadelerle depolanabilecek bilgi miktarı belirtilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.