Bilgisayar donanımı Nedir? Bilgisayar donanımı Ne demek? – Bilgi Anahtari

Bilgisayar donanımı nedir?

Bilgisayarı oluşturan elektronik parçaların tümüne “bilgisayar donanımı” denir.

Bilgisayar donanımı bir bilgisayarın oluşturulabilmesi için gerekli parçaları ifade etmektedir.

Bilgisayar donanımı işletim sisteminden bağımsızdır. Bilgisayar donanımlarını etkin bir şekilde kullanabilmek için birde işletim sistemine ihtiyaç bulunmaktadır.

Her bilgisayar donanımın kendine has özellikleri ve farklı türleri bulunmaktadır ve her bilgisayar donanımı farklı fiyatlara sahiptir.

Entegre devrelerin ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte bilgisayar donanımlarıda küçülmüştür.

Bilgisayar donanımını oluşturan ana parçalar

1. İşlemci

2. Anakart

3. Ram

4. Sabit Disk

5. Ekran Kartı

6. Kasa

7. Güç kaynağı

İşlemci

Kısaca CPU ( Central Process Unit ) yani Merkezi İşlem Birimi’dir. İşlemci için bilgisayarın beynidir diyebiliriz. Adından anlaşıldığı gibi bilgisayardaki işlemleri gerçekleştiren ve gerekli yerlere gönderen elemandır.Konuyu basitçe anlatmak gerekirse bilgisayar üzerinden yaptığımız herşey işlemciye muhakkak uğrar. Yani klavyedeki bir tuşa basmamız, fareyi hareket ettirmemiz birebir olarak işlemcide gerçekleşir

İşlemci, bilgisayarın birimlerinin çalışmasını ve bu birimler arasındaki veri (data) akışını kontrol eden, veri işleme (verileri değerlendirip yeni veriler üretme) görevlerini yerine getiren elektronik aygıttır. Veriler üzerindeki yaptığı işlemler, temel aritmetik işlemleri kadar basit (örneğin 1+3 gibi) ya da çok daha karmaşık (bu değeri al ve ses kartına yolla ki böylelikle hoparlörden müzikdinleyebilinsin) gibi çeşitli seviyelerde olabilir.

Anakart

Bilgisayarlar için ifade edecek olursak, anakart bilgisayarınızın bütün parçalarının ve çevre birimlerinin bağlandığı ve bu birimlerin arasındaki iletişimi sağlayan elektronik devredir.

Bilgisayar donanımlarını birbirlerine bağlamak ve koordineli halde çalışmalarını sağlamak için kullanılan bir donanımdır. Parçaların aralarında iletişim kurmasını ve gerekli işlemlerin gerçekleşmesini sağlamak için anakartlar üzerinde harici işlemci yanında kart işlemcileri de bulunmaktadır. Chipset olarak ta adlandırılan bu işlemcilerin bilgisayar performansı üzerinde çok etkili oldukları bilinmektedir.

Dahili parçaları birbirine bağlamanın yanında bilgisayarı dış çevre ile iletişimini (ses, görüntü, veri) sağlamak içinde üzerinde portlar bulunmaktadır. Kısaca bilgisayarların olmazsa olmaz parçasıdır. Günümüzde birçok anakart üreticisi firma (intel, asus, gigabyte, msi vs..) genellikle birkaç chipset üreticisinin işlemcilerini kullansalar bile kartlar üzerindeki diğer donanım ve araçlar ile birbirlerine karşı üstünlük sağlamaya çalışmaktadırlar.

Ram

“Random access Memory” yani rastgele erişimli bellek demektir. Veri depolanabilir, silinebilir, okunabilir, değiştirilebilir. Elektrik kesintisi veya makineyi kapatma durumunda Ram bellekteki tüm bilgiler silinir Başka bir deyişle RAM bellek boşalır.

Bellek bilgisayarın direk olarak performansını etkileyen bir birimdir. Bilgisayarınız ne kadar hızlı olursa olsun belleği düşükse çok yavaş çalışır. Makinenizin ihtiyacından daha aşağı bir bellek bu bilgisayarın yeterli performans göstermesini engeller. Ancak ihtiyacından fazla RAM olması makineyi daha hızlı da yapmaz.

Sabit Disk

Bilgisayarlarda bilgi depolamamıza yarayan, Ram'den farklı olarak elektrik kesilse bile bilgilerin halen saklandığı, farklı hızlarda ve farklı boyutlarda bulunan manyetik bir ortamda verilerinizin saklanabilmesini sağlayan, bilgisayarların hafıza türlerinden birisidir. Sabit disk piyasada Hard Disk veya hdd olarakta bilinmektedir. İlk sabit disk 1950'li yıllarda keşfedilmişti ve disk plakalarının çapı 50cm'di ve boyuları çok küçüktü, teknolojinin gelişmesiyle birlikte sabit disklerinde hızları ve kapasiteleri artarken boyutları gitgide küçülüyor.

Ekran kartı

Görüntüyü ekrana yansıtmak için bilgisayar kasasının içine takılan bir karttır. Bir bilgisayarın görüntü kalitesi hem ekran kartına (Görüntü bağdaştırıcısı) hem de monitör’e bağlıdır. Örneğin, Bir Monochrome monitör, görüntü bağdaştırıcınız ne kadar kuvvetli olursa olsun renkleri görüntüleyemez.

Birçok farklı tipte görüntü bağdaştırıcısı günümüzde bulunmaktadır. Bunlardan en uygun görüntü standartlarını IBM ve VESA firması tarafından tanımlanmıştır. Her bağdaştırıcı farklı video modları sunar. Video modlarının iki temel kategorisi text ve grafik modudur. Text modunda bir monitör yalnızca ASCII karakterleri görüntüleyebilir. Grafik modunda ise bit eşlemli şekilleri görüntüleyebilir. Text ve grafik modlarının içinde bazı monitörler çözünürlük seçeneği sunarlar. Daha düşük çözünürlükte bir monitör daha çok renk görüntüleyebilir

Modern bağdaştırıcılar bir bellek taşırlar. Böylece bilgisayarın belleği görüntüleri depolamada kullanılmak zorunda kalmaz. Buna ek olarak çoğu bağdaştırıcının grafik hesaplamalarını gerçekleştirmek için kendi grafik işlemcisi vardır. Bu bağdaştırıcılara grafik hızlandırıcı (graphic accelerators) denir. Günümüzdeki çoğu monitör görüntüleri göstermek için analog sinyalleri kullanırlar. Görüntü bağdaştırıcısı ise ekrana gidecek olan görüntünün dijital bilgisini alır. Kendi belleğinde depolar ve bunu analog sinyallere çevirerek monitöre gönderir.

Kasa

Bilgisayar parçaları bir arada tutma görevini kasa yerine getirir. Bilgisayar donanımları bir kasa içerisine toplanır böylece hem dış bilgisayar donanımları dışarıdan gelebilecek zararlara karşı korunmuş olur, hemde bilgisayar donanımlarının soğutulmasıda daha kolaylaşır.

Bilgisayar kasası, içine yerleştirilecek olan bilgisayar bileşenlerini dışarıdan gelebilecek fiziksel darbelere karşı korur, elektriksel olarak yalıtır, sahip olduğu fanlarla içerideki sıcak havayı dışarı atar. İçinde 1 tane anakart takma tepsisi, güç kaynağı yuvası, sabit disk ve CD-ROM sürücü gibi aygıtların yerleştirilebildiği 5,25 ve 3,5 inçlik yuvalar, arka tarafında soket boşlukları vardır.

Güç kaynağı

Psu, Power Supply anlamına gelen kısa yazılış biçimidir. Türkçe'de Güç kaynağı anlamına gelen Power Supply; Şebekeden gelen elektriği bilgisayar donanımlarının istediği voltoja dönüştüren, gerektğinide şebekedeki dalgalanmalardan bilgisayar donanımlarını koruyan, bilgisayar donanımlarının kararlı çalışmasını sağlayan bir parçadır

Psu'lar çeşitli voltajlarda ve çeşitli kalitelerdedir. Bilgisayar donanımları ne kadar iyiyse yada bilgisayarda kullandığınız parçalar ne kadar çok ve kaliteliyse bilgisayar donanımlarının enerji ihtiyacıda bir o kadar çoktur.

Bir bilgisayarın donanım parçaları kadar onları besleyen psu'da o kadar önemlidir. İyi bir bilgisayarda kullanılan kalitesiz ve düşük güç sağlayan bir psu bilgisayarınızda çeşitli sorunların çıkmasına yol açacaktır.

Bilgisayar donanımını oluşturan ek parçalar

1. Dvd Rw

2. Ağ kartı

3. Ses kartı

4. Klavye

5. Mouse

6. Tarayıcı

7. Yazıcı

8. Monitör

9. Hoparlör

Dvd Rw

Bir bilgisayarda dvd'leri oynatabilmek, yürütebilmek yada bir dvd medyasına veri yazabilmek için kullanılan donanım birimidir. Dvd Rw olmadanda bir bilgisayar oluşturup çalıştırılabilir yani bir bilgisayar donanım için olmazsa olmaz değildir.

Ağ kartı (Ethernet Kartı)

Ethernet kartı, Ağ kartı olarakta bilinir. ethernet kartı bilgisayarlar arası ağ kurmaya ve bilgisayarları birbiriyle haberleştirmeye yarayan fiziksel bir bilgisayar parçasıdır. Ethernet kartı network yani ağ sistemlerde sistemin en önemli parçalarından biridir. Ethernet kartı, İngilizce NIC (Network Interface Card) yani Ağ arabirim kartı teriminden gelmiştir. Ethernet kartı sayesinde sunucular, kişisel bilgisayarlar lokal network yada internet üzerinden birbirleriyle haberleşerek veri alışverişinde bulunabilirler.

Ses kartı

Bilgisayarın ürettiği sesleri duymamızı sağlayan donanımlara ses kartı adı verilir. Bu karta bağlayacağınız bir hoparlör seti, üretilen sesleri duymanız için yeterli olacaktır.Piyasada çok basit ya da çok güçlü ses kartları bulmanız mümkün. Tabii bu durum, ürünlerin de geniş bir fiyat aralığına dağılmasına yol açıyor. Bu yüzden önce ihtiyacınızı doğru olarak belirlemeli, satın alacağınız ses kartına daha sonra karar vermelisiniz.

Klavye

Bilgisayar ile iletişim kurmamızı sağlayan genellikle üzerinde 101-102 adet tuş bulunan cihaz. Bilgisayar klavyeleri tuş dizilimine göre Q-klavye ve F-klavye olmak üzere ikiye ayrılır. Bu isimler klavye üzerindeki başlangıç tuşlarına göre verilmiştir, Q-klavye “Q” tuşu ile F-klavye de “F” tuşu ile başlar. Q-klavyedeki tuşlar İngilizce dilinin, F-klavye de Türkçe dilinin yazım kolaylığına göre düzenlenmiştir.

Mouse

Bilgisayar ekranında çalışılan noktanın değiştirilmesini sağlayan küçük düzeneğe verilen isimdir.

Tarayıcı

Bilgisayarda belirli görsel simgeleri tanıyabilen bir tarama düzeneği bulunan optik aygıta verilen isimdir.

Yazıcı

Bilgisayarda bulunan bilgileri, gerektiğinde kağıda geçirmekte kullanılan aygıta verilen isimdir.

Monitör

Monitör, görüntü sergilemek için kullanılan elektronik ya da elektro-mekanik aygıtların genel adıdır. Monitör, başta televizyon ve bilgisayar olmak üzere birçok elektronik cihazın en önemli çıktı aygıtıdır. Monitör, plastik bir muhafaza içerisinde gerekli elektronik devreleri, güç transformatörünü ve resmi oluşturan birimleri içerir. Monitörle bilgisayar arasındaki iletişimi ekran kartı sağlar. Yani, monitörden çıkan veri kablosu bilgisayar kasasında ekran kartına bağlanır. Monitörlerin boyutları inç ölçü cinsinden belirlenir. Monitörlerin boyutları, 14 inç, 15 inç, 15.4 inç(laptop), 17 inç, 19 inç, 22 inç gibi değerlerle ifade edilir. Bu boyut monitör ekranının bir köşesinden diğer köşesine olan uzaklıktır.

Hoparlör

Elektrik akımı değişimlerini ses titreşimlerine çeviren alete verilen isimdir. Bilgisayarda çıkan seslerin dışarıya iletilmesini sağlar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.