Barsak Nedir? Barsak Ne demek? – Bilgi Anahtari

Barsak nedir?

Hayvanlarda ve İnsanlarda sindirim borusunun mideden anüse kadar olan kısmıdır. «İnce barsak» ve «kalın barsak» olmak üzere ikiye ayrılır. İnsanın 10 metre kadar uzunlukta olan barsaklarının 8 metresi ince, 2 metresi de kalın barsaktır. İnce barsak 3-5 santim çapında bir boru biçimindedir. Başlangıç kısmına «onikiparmak» (Ouodenum) denir. Buraya safrayı getiren kanalla pankreas usaresini getiren kanallar açılır. Yarım daire biçiminde büklümlerle karın boşluğunu doldurur. İçi «tümür» adı verilen ve kadife tüyünü andıran ince ve küçük çıkıntılarla bezenmiştitr. Mideden barsağa gelen sindirilmiş maddeleri bu kadife tüyü gibi çıkıntılar emer.

Kalın barsak, 8 santim çapında bir boru biçimindedir. İnce barsakla, sağ kasığın hemen altında birleşir. Kalın barsağın bu kısmında kör barsak vardır. Bunun bir de 8 santim kadar uzunlukta bir çıkıntısı vardır ki buna da «apandis» denir. «Apandisit», bu çıkıntının iltihaplanmasıdır. Kalın barsak, ince barsağın etrafında bir çerçeve meydana getirir. Aşağı inen kısım sol kasığın altında (S) biçiminde kıvrılır, leğen boşluğunun ortasında dikine iner. Biraz genişledikten sonra «göden» adı verilen düz bir kısımla anüste sona erer.

Barsak hastalıkları

Barsaklarda iltihap, ur, dokuların normal özelliklerini kaybederek bozulmaları, mikropların etkileriyle meydana gelen mayalaşma ve çürüme gibi olaylar birçok hastalıklara sebep olur. Barsak hastalıklarının başlıca belirtilen karın ağıları, kabızlık, iştahsızlık, karın nahiyesinde ağırlık hissidir. Kalın barsak iltihabının en ağır şekli, kanlı basur (dizanteri )'dir.

Barsaklarda meydana gelen urlar çok defa habistir. Daha çok 40 50 yaşından sonrakiler barsak kanserine tutulur. Barsaklarda çeşitli asalaklar da yaşar. Başlıcaları tenya ve askaris'tir. Barsakları tahriş ederler. Kansızlığa, bazı hallerde barsak düğümlenmesine bile sebep olurlar. İhmal etmeden tedavi ettirmek lazımdır.

barsak

Barsak kelimesinin ingilizcesi

Darm


Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.