Asetik asit Nedir? Asetik asit Ne demek? – Bilgi Anahtari

Asetik asit nedir?

Karboksilli asitlerin en önemlisi olan ve sirke asidi de denilen bir organik bileşik. Kapalı formülü C2H4O2 , daha açık olarak ise CH3COOH şeklindedir. Kimyada etanoik asit olarak da adlandırılır. Saf asetik asitin bir diğer ismi de glisial asetik asittir.

Saf asetik asit, renksiz, keskin ve iğneleyici kokuya sahip olup, 16.7 derecede donar 118 derecede kaynar. Su ile her oranda karışan asetik asit su çekicidir. Metalleri aşındırır, deriyi tahriş eder.

Asetik Asit elde edilişi

Çeşitli meyve sularındaki şeker, mayaların etkisiyle etil alkole döner. Alkol de Micoderma Aceti denilen bakteri yardımı ile asetik aside dönüşür. Bu tekniğin dışında asetik asit, karbon monoksitin metil alkolle reaksiyonundan, etil alkolün oksidasyonundan da elde edilebilir.

Asetik asit ecza endüstrisinde önemli kimyasal maddedir. Mesela aspirinin elde edilmesinde bol miktarda kullanılır. Aset anhidrid ile asetik asit, selülozdan selüloz triasetat elde etmede kullanılır. Selüloz triasetatdan, asetat iplikleri elde edilir. Selüloz asetattan, fotoğraf filimleri ve ışığı geçirici kağıtlar elde edilir. Asetik asitten yapılan etil asetat vernik imalinde kullanılır. Asetik asit, mikrop ve haşere öldürücü olan bakır asetat ve bakır aseto arsenitin başlangıç maddesidir. Asetik asit matbaacılıkta kullanılan metal asetatların başlangıç maddesidir.

Sözlükte “asetik asit” ne demek?

1. Sirkeye tadını ve özelliklerinden birçoğunu veren asit.

Asetik asit kelimesinin ingilizcesi

n. acetic acid

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir