Aselsan Nedir? Aselsan Ne demek? – Bilgi Anahtari

Aselsan nedir?

Elektronik alanda Türkiye’nin en büyük kuruluşu. Askeri Elektronik Sanayiinin kısaltması olarak bu isim kullanılır. Kasım l975’te türk Kara Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı önderliğinde Türk ordusunu modern cihazlarla donatmak gayesiyle kurulmuştur. Kurulduğunda sermayesi l0 milyar olup ortakların iştirak miktarları şöyledir:

Aselsan, yatırımını tamamladıktan sonra 1980 yılından itibaren üretim faaliyetlerine geçmiştir. Fabrika l38.000 m 2 arazi üzerinde 46.000 m 2 kapalı alana sahiptir. Devam eden tevsi yatırımları ile bu miktar devamlı artmaktadır. Son olarak hisse senetleri çıkararak halka satılmıştır.

Aselsan’da yapılan elektronik ürünler, Türk ordusunda, güvenlik kuvvetlerinde, bir çok özel ve kamu kuruluşlarında mükemmel haberleşme bağlantıları sağlıyarak kullanılmaktadır. Aselsan ürünleri; 4600 serisi VHF/FM telsizleri, 4200/4500 serisi VHF/FM telsizleri. Yukarıda belirtilen iki grup ürünün yanısıra, Aselsan aşağıdaki cihazları da yapmaktadır:

Avionik cihazlar- 4800 serisi UHF/VHF-FM Sımpleks /Dupleks Sentezörlü Telsizler-Sayısal ses Şifreleme Cihazları, telefon Şifre Cihazları, Topçu Atış Kontrol Sistemleri, Merkezi Alarm Sistemleri, bilgisayar Denetimli Alarm Sistemleri, Bilgisayar Denetimli Siren Sistemleri, Elektronik eğitim Setleri, Elektronik Sahra Telefonu, Endüstriyel Elektronik Cihazlar, Da motor Kontrol Cihazları, akü Şarj Cihazları, Kesintisiz güç Kaynakları (UPS), baskı Devre Kartları, lehim Pastaları (Asel l2/Asel 32/Asel 42), Kalın Film Hibrid Devreler, Sayısal veri Terminali, araç Sireni.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.