Andıç Nedir? Andıç Ne demek? – Bilgi Anahtari

Andıç nedir?

Andıç kelimesi hiç şüphesiz ki son dönemlerdeki “İnternet Andıcı” davasıyla çok daha popüler hale geldi. Çok kullanılmayan ve anlamı pek bilinmeyen bir kelime olan Andıç; Verilen özel emir üzerine ilgili karargah subaylarının bir konuyu detaylı inceleyip Genelkurmay Başkanlığı komuta katına sunduğu yazılı bir döküman olarak tanımlanmaktadır. Ayrıca “andıç” kelimesi toroslarda, yadigar, hatıra, emanet anlamındada kullanılmaktadır.

Andıç nasıl hazırlanmaktadır?

Herhangi bir hassas konuda veya hakim olunamayan geniş bir başlıkta komutan için andıç ihtiyacı ortaya çıkar. Bu amaçla, ilk olarak Genelkurmay Başkanı ile Genelkurmay 2. Başkanı biraraya gelir. Sonra da, 2. Başkan Genelkurmay'da “müşterek başkanlıklar” olarak tanımlanabilecek ve sıralamada ilk dokuz içinde yer alan, hepsi de korgeneral rütbesinde olan yedi “J başkanları” ile toplanır.

2. Başkan ilgili J başkanına andıç hazırlanması talimatı verir. Diğer J başkanlarına da, 'Siz de bu konuda birimlerinizle koordine ve destekte bulunacaksınız' der. Andıç'ın bitirilmesine dair bir tarih belirlenir. İlgili J başkanı bunun üzerine, şube müdürü ve proje subayına andıç'ı hazırlama emrini iletir. süreç içinde ilgili birimlerle irtibat kurulur. Sonra, daire başkanı ve J başkanı yardımcılarından geçen andıç belgesi, J başkanının da üst-ara onayı ve tavsiyeleri ile Genelkurmay 2. Başkanı'na ulaştırılır. Ondan sonra andıç son hali ile Genelkurmay Başkanı'na arzedilir.

İnternet Andıcı nedir?

İnternet Andıcı emir-komuta zinciri içinde türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yürütülen ve yönetilen bir takım internet siteleri ile alakalı olarak sürdürülen bir davanın adıdır. İnternet Andıcı davasında suç teşkil eden durum ise sitelerin Kürt ve Ermeni Sorunu, Fethullah Gülen, AKP gibi önemli konularla ilgili farklı içerik'ler taşıyor olması. Sanıkların da kabul ettikleri şekliyle iddia o ki sayıları 42'yi bulan bu internet sitelerinde AKP ve Fethullah Gülen aksine yayınlar yapılmakta ve Kürt sorunu, Kıbrıs ve Ermeni meseleleri ile alakalı paralel devlet politikaları eleştirilmekteydi.

İnternet Andıcı davasıyla ilgili siteler kaç tanedir ve örnek siteler hangileridir?

Sayıları 42'yi bulan internet sitelerinin bazılarının zamanında bir hayli popüler olduğu söyleniyor. Bunlar arasında irtica.org ve turkatak.gen.tr başı çekiyor.

Sözlükte andıç ne anlama gelmektedir?

Uyarı veya hatırlatmak için yazılan not.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir