Ampul Nedir? Ampul Ne demek? – Bilgi Anahtari

Ampul nedir?

İçinde, elektrik akimiyle akkor haline gelerek ışık verici bir iletkeni bulunan, havası boşaltılmış cam şişedir. Edison tarafından icat edildi.

İlk ampulde iletken olarak kömürleşmiş pamuk kullanıldı. Bugünkü ampullerde ise 3.200°'de eriyen tungsten teli kullanılır. Bu çeşit tel elektrik akımının meydana getirdiği ısıya dayanır, akkor haline gelerek ışık verir. Az veya çok ışık vermeleri bakımından 10, 25, 40, 60, 75, 100, 500 vatlık (mumluk) elektrik ampulleri yapılır.

Elektrik gücünden, aydınlanma vasıtası olarak kullanılmasını sağlar. 21 Ekim 1879 tarihinde, ünlü Amerikalı mucit Edison tarafından, binlerce deneyden sonra bulunmuştur. Edison`un bulduğu ilk ampul, havası boşaltılmış cam bir yuvarlak içine koyduğu kömürleşmiş pamuk ipliğinden ibaretti. Bu günkü ampullerde ise tungsten teli kullanılır.

3200 derecede eriyen tungsten, elektrik akımının meydana getirdiği ısıya dayanır ve ışık verir. Elektrik ampullerinden bazılarının havası tam olarak boşaltılmıştır. Bu halde tungsten 2100 dereceye kadar dayanır. Başka tip ampullerde ampul içinde argon ya da azot gibi gazlar bulunur. Bu durumda tungsten 2300-2700 dereceye kadar dayanır.

Piyasada satılan elektrik ampulleri, verdikleri ışık kuvvetine göre 10, 25, 40, 60, 75, 100, 150, 500 vatlık (mumluk), hallerinde bulunmaktadır. Ampul ile ilgili birçok çalışma yapılmıştır. Fakat ampullerin ömürleri çok kısa olmuştur. İngiliz Joseph Swam ve Amerikalı Thomas Alva Edison, şaşırtıcı bir şekilde aynı yıllarda daha uzun ömürlü ampulü bulmuşlardır.

Daha sonra Edison, 1880 yılında daha uzun süre dayanabilen ampulü yaptı. Edison'un yaptığı bu ampul 40 saat boyunca dayanabiliyordu.Ama şu an günümüzdeki ampuller kimileri 8 kimileri 2 yıl daynabilir.Thomas Alva Edison'un ampulu icat etmesinden sonra aydınlatma teknolojisine çok büyük adım atılmıştır.

Sözlükte “ampul” ne demek?

1. İçinde, elektrik akımıyla akkor durumuna gelerek ışık verebilen bir iletkeni bulunan, havası boşaltılmış cam şişe.
2. İçinde çoğu kez zerk edilecek, sıvı durumda ilaç bulunan küçük ya da büyük cam tüp.

Ampul kelimesinin ingilizcesi

n. sealed glass vessel used in hypodermic injections
n. ampoule, small tube; light bulb
n. bulb, lamp
Köken: Fransızca

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.