Alg Nedir? Alg Ne demek? – Bilgi Anahtari

Alg nedir?

Alg, Latince deniz otu manasındaki “alga” dan türetilmiş olan suyosunlarıdır.

büyük çoğunluğu fotosentetik olmasına ve bitkilere benzemesine rağmen, bitkiler alemiyle yakın akraba olmayan bir grup sucul canlı grubudur. “Yosun” tanımı çoğunlukla su yosunları (algler) için kullanılsa da; yosunlar, kara yosunları ve su yosunları (algleri) gruplarını kapsayan genel bir terimdir.

Su yosunları,bir çok bitkinin aksine, fotosentez ürünlerini nişasta formunda depolamazlar. Kloroplastları, sitoplazma içerisinde serbest olarak değil, granüller endoplazmik retikulum üzerinde bulunur. Klorofil-c taşırlar ve nebatlarda bulunmayan başka pigmentmaddeleri bulundurular. Çeşitli su yosunu gruplarına özel renklerini bu pigment maddeleri verir.

alg

Su yosunlarında, bitkilerdeki yaprak, gövde gibi personellerine benzeyen, ancak damar dokusu taşımayan, özelleşmemiş vücut bölümlerine “tallus” denir. Üremeleri, ikiye ayrılma, tomurcuklanma, ana bitkinin büyümesi, spor hücrelerinin ya da eşey hücrelerinin üretilmesi şeklinde gerçekleşir.

Fotosentetik su yosunları, sucul ortamların birinci derecedeki üreticileri olduklarından ehemmiyetlidirler. Alglerin bir diğer ehemmiyeti de, bir hayli sucul canlının besin kaynağını oluşturmalarıdır.

Ayrı olarak, çeşitli endüstri alanlarında kullanılan kimi hammaddeler yeniden bu su yosunlarından ele geçirilmektedir. Hayatı sona eren su yosunlarının dış iskeletleri dibe çökerek, denizel kayaçların yapısına katılır.

Ekolojide algler

Su yosunları, tüm ekosistemlerin bütünlüğünün savunmasında ehemmiyetlidir. Ummanlarda bulunan diyatomlar ve diğer mikroskobik yosunlar, tüm dünyanın ihtiyacı olan fotosentetik karbon ihtiyacının üçte ikisini üretirler. Sularda yosunlar tarafından gerçekleştirilen fotosentez canlılara oksijen sağlar.

Su yosunları, bununla beraber suda yaşayan canlıların besin ve savunma gibi ihtiyaçlarını da karşılar. Bilinen tüm nebatlar içinde en hızlı büyüme oranını gösteren Büyük Umman’un dev su yosunuMacrocystis pyriferanın yaprakları haftada 3 ile 4.5 m arası boy verebilmektedir. Çok senelik bu nebatlar takriben 60 metre uzunlukta olabilirken, bazen 100 metre yüksekliğe kadar erişebilirler. Bu yosunlar takriben 100 kilogram. ağırlığındadır.

17. asrın sonlarından beri, kahverengi alglerin yakılmasıyla mineralce zengin küllerinden sabun, cam, soda ve gübre yapımında kullanılan “potas” ele geçirilmektedir. Kimyevi maddeler arasında yer alan brom ve iyot ilk sefer bu külden yalıtılmıştır ve iyot hala Japonya’da deniz yosunlarından ele geçirilmektedir. Yosunlar yaygın bir şekilde gübre olarak kullanılmaktadır. Dünyanın bir takım kesimlerinde kar altında yaşayabilen yosunlar, karın baharda pembe görülmesine neden olurlar.

Sözlükte “alg” ne demek?

1. Suyosunu.

Alg kelimesinin ingilizcesi

[ALG] n. alga, plant usually found in water, sea-weed

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.